04 Shkurt 2023

Facebook dhe Google rrezik për privatësinë

New York, 7 korrik - Një grup i industrisë aziatike që përfshin Google, Facebook dhe Twitter ka paralajmëruar që kompanitë e teknologjisë mund të ndalojnë së ofruari shërbimet e tyre në Hong Kong, nëse territori kinez vazhdon me planet për të ndryshuar ligjet e privatësisë.

Paralajmërimi erdhi në një letër të dërguar nga Koalicioni i Internetit të Azisë, në të cilën janë anëtare të tre kompanitë, përveç Apple Inc, LinkedIn dhe të tjerët.

Në dokumentin me gjashtë faqe, drejtori menaxhues i AIC, Jeff Paine pranoi se ndryshimet e propozuara përqendrohen në sigurinë dhe privatësinë e të dhënave personale të individëve. “Megjithatë, ne dëshirojmë të theksojmë se ‘doxing’ është një çështje shqetësuese serioze,” shkroi ai.

“Futja e sanksioneve drejtuar individëve nuk është në përputhje me normat dhe trendet globale,” tha letra, përmbajtja e së cilës u raportua për herë të parë nga Wall Street Journal.

“Mënyra e vetme për të shmangur këto sanksione për kompanitë e teknologjisë do të ishte të përmbahen nga investimet dhe ofrimi i shërbimeve të tyre në Hong Kong, duke privuar kështu bizneset dhe konsumatorët e Hong Kongut, duke krijuar gjithashtu pengesa të reja në tregti”.

Hong Kong u përballë me një valë të madhe të mashtrimeve – ose publikimit të informacioneve private ose identifikuese për një individ apo organizatë – gjatë protestave masive pro-demokracisë në Hong Kong në 2019.

Detajet personale u lëshuan nga partitë në të dy anët, me policinë, politikanët, gazetarët dhe aktivistët në shënjestër, si dhe familjet e tyre.

Detajet e adresave të shtëpive të disa oficerëve dhe shkollave të fëmijëve u ekspozuan gjithashtu nga protestuesit anti-qeveritarë, disa prej të cilëve kërcënuan ata dhe familjet e tyre në internet.

“Ne… besojmë se çdo legjislacion antidoksues, i cili mund të ketë efektin e kufizimit të shprehjes së lirë, duhet të ndërtohet mbi parimet e domosdoshmërisë dhe proporcionalitetit,” tha AIC.

Facebook nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese të Reuters për koment, ndërsa Twitter i drejtoi pyetjet AIC. Google nuk pranoi të komentojë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)