27 Janar 2023

Facebook dëmton fëmijët dhe demokracitë

New York, 5 tetor - Një ish-punonjëse e Facebook u ka thënë ligjvënësve amerikanë se faqet dhe aplikacionet e kompanisë "dëmtojnë fëmijët, nxisin përçarjen dhe dobësojnë demokracitë". Frances Haugen, një ish-menaxhere 37-vjeçare e Facebook kritikoi rëndë kompaninë në një seancë dëgjimore në Capitol Hill.

Facebook megjithatë tha se zonja Haugen foli për fushat për të cilat nuk ka njohuri vetë. Dëshmia vjen mes kontrollit në rritje të gjigantit të mediave sociale dhe thirrjeve në rritje për rregullimin e tij.

Facebook është faqja më e popullarizuar e mediave sociale në botë. Kompania thotë se ka 2.7 miliardë përdorues aktivë mujorë. Qindra miliona njerëz përdorin gjithashtu produktet e tjera të kompanisë, përfshirë WhatsApp dhe Instagram.

Por është kritikuar për gjithçka, nga dështimi për të mbrojtur privatësinë e përdoruesve e deri te mos bërë sa duhet për të ndaluar përhapjen e dezinformatave. Të dy senatorët republikanë dhe demokratë të martën ishin të bashkuar në nevojën për ndryshim në kompani, si rrallëherë.

Haugen i tha CBS News të dielën se ajo ndau një numër dokumentesh të brendshme në Facebook me Wall Street Journal javët e fundit. Duke përdorur dokumentet. WSJ raportoi se hulumtimi i kryer nga Instagram tregoi se aplikacioni mund të dëmtojë shëndetin mendor të adoleshentëve.

Kjo ishte një temë që zonja Haugen vazhdoi gjatë dëshmisë së saj të martën. "Udhëheqja e kompanisë e di si ta bëjë Facebook dhe Instagram më të sigurt, por nuk do të bëjë ndryshimet e nevojshme, sepse ata kanë vënë fitimet e tyre astronomike para njerëzve", tha ajo.

Ajo kritikoi themeluesin dhe shefin e kompanisë Mark Zuckerberg për kontrollin e gjerë, duke thënë se "askush nuk e mban Markun tani përgjegjës përveç vetvetes".

Ajo vlerësoi ndërprerjen masive të shërbimeve të Facebook të hënën, e cila preku përdoruesit në të gjithë botën."Dje ne pamë që Facebook u shkëput. Unë nuk e di pse u rrëzua, por e di që për më shumë se pesë orë, Facebook nuk u përdor për të thelluar ndarjet, për të destabilizuar demokracitë dhe për t'i bërë vajzat dhe gratë e reja të ndiheshin keq për trupin e tyre".

Përgjigja, tha ajo për senatorët, ishte mbikëqyrja e Kongresit. "Ne duhet të veprojmë tani", tha ajo. Facebook ka mohuar akuzat.

Ndërsa ajo fliste, drejtori i komunikimit të politikave të kompanisë Andy Stone postoi në Twitter një përgjigje ndaj dëshmisë së saj, duke thënë se ajo ishte pyetur për fushat në të cilat nuk punonte - përfshirë sigurinë e fëmijëve dhe Instagram. Ligjvënësit nga të dyja palët shprehën kritika ndaj Facebook gjatë seancës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 janar 2023

 - Mbahet dita e dytë e konferencës Ndërkombëtare për Siguri Siguri Kinernetike “Cyber Zero” në të cilën diskutohet sulmet online dhe kërcenimet në sigurinë kibernetike. (Klan Arena, ora 9:00)
    
- Bordi i Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale raporton në Komisionin për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me vendimin për lirimin nga obligimi për rentën minerare për ndërmarrjen “Ferronikeli”. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me përfaqësues të OJQ-së “Zëri i Romëve, Ashkalinjve dhe Egjiptasve”. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)
    
- Ministri i Financave Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, raporton në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere, lidhur me vendimin për rritjen e vlerës së faturave të tatimit në pronë. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 13:30)
    
- Në Akademinë e Kosovës për Siguri Publike (AKSP) mbahet ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 42 të kadetëve të Shërbimit Korrektues të Kosovës (SHKK). Merr pjesë ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu etj. (Ndërtesa e re e Fakultetit të Sigurisë Publike në AKSP, Vushtrri, ora 13:30)
    
- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan do të nderojë me çmimin “Doctor Honoris Causa” anëtarin e Parlamentit Evropian, Lukas Mandl. (Teatri i Qytetit, Gjilan, ora 15:00)