16 Gusht 2022

Evropa po përgatit një mision për në Hënë në vitin 2017

Bruksel, 6 shkurt - Agjencia Hapësinore Evropiane (ESA), po përgatit një mision në Hënë në program gjatë viteve 2017-2018, që parashikon dërgimin e një automjeti automatik në Polin Jugor të Hënës, zona ku mendohet se ka ujë.

Lajmi u njoftua ditën e premte nga Simonetta Di Pippo, shefja e Drejtorisë së ESA-s për Fluturimin Njerëzor.

 

Lajmi vjen pak ditë pas deklaratës së presidentit amerikan Barak Obama, i cili hoqi dorë nga dërgimi i astronautëve amerikanë në Hënë deri në vitin 2020.

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)