06 Dhjetor 2022

Censurohet interneti në Iran

SHBA, 15 mars - Raporti i DASH-it theksonte censurimin e internetit në Iran, i cili shpeshherë është shoqëruar me shtypje të dhunshme të protestave masive, sidomos pas rizgjedhjes së presidentit të linjës së ashpër Mahmoud Ahmadinejad.

\"Të dhënat e dobëta për të drejtat e njeriut në vend janë përkeqësuar gjatë vitit, veçanërisht pas zgjedhjeve të debatuara presidenciale,\" thuhej në të, duke shtuar se autoritetet kishin reduktuar të drejtat e iranianëve për të ndryshuar qeverinë e tyre me anë të zgjedhjeve të lira dhe të drejta.

Raporti thoshte se Irani kontrollonte komunikimet elektronike, bllokonte faqet sociale të internetit si Facebook e Twitter, dhe vërente një reduktim të përgjithshëm të valëve të internetit në vend, duke diskurajuar përdorimin e tij.

Shtetet e Bashkuara, të cilat kanë ndërprerë marrëdhëniet diplomatike me Iranin pas revolucionit islamik të vitit 1979, dyshojnë se Teherani po kërkon të zhvillojë armë bërthamore, megjithëse Irani thotë se programi i tij nuklear ka thjesht qëllim gjenerimin e energjisë elektrike.

President Barack Obama ka kërkuar një angazhim të ri me Teheranin, por shumë pak ka ndodhur deri tani.

Raporti theksonte se policia Iraniane dhe vullnetarët militantë Basij kishin shtypur me dhunë demonstratat e pas zgjedhjeve, ku 37 njerëz raportohet të kenë humbur jetën, sipas shifrave zyrtare, por të llogaritur në 70, nga grupet opozitare.

Deri në muajin gusht, qeveria kishte arrestuar rreth 4,000 njerëz thuhej në raport, dhe gjatë protestave të 27 dhjetorit në Ashura, ritual Shi\'it përkujtimor, autoritetet kishin arrestuar 1,000 njerëz duke vrarë të paktën tetë në përpjekjet nëpër rrugë.

Raporti zbulonte se Rusia, një tjetër element i përhershëm kritike i këtij sondazhi, kishte dobësuar lirinë e shprehjes dhe pavarësinë e medias \", duke instruktuar ndjekjen e politikave në burimet shtetërore të medias, duke bërë presion ndaj burimeve të tjera të pavarura për distancim nga mbulimet politike, dhe duke ndjekur dhe frikësuar disa gazetarë.\"

Aty thuhej se njerëz të panjohur kanë vrarë aktivistë të të drejtave të njeriut duke përfshirë dhe Natalia Estemirova, e cila shpenzoi më shumë se 10 vjet duke dokumentuar vrasjet, torturën, dhe zhdukjet që sipas saj lidheshin me qeverinë çeçene. Estemirova u mor peng dhe u vra në korrikun që kaloi. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)