07 Shkurt 2023

BE-ja synon të dërgojë 30 satelitë në hapësirë

Bruksel, 6 mars - Bashkimi Evropian planifikon dërgimin në hapësirë të 30 satelitëve dhe të revolucionojë kështu teknikën e navigimit.

Galileo pritet të jetë më i mirë se sistemi amerikan GPS, por skeptikët kritikojnë kostot shumë të larta për taksapaguesit evropianë.

Komisioni i BE-së ftoi në një paraqitje të sistemit në Bruksel me qëllim vënien në pah të përparësive të Galileos ndaj konkurrentit amerikan GPS.

Komisari i BE-së për industrinë, Antonio Tajani, shpjegon: "Ne duam të prezantojmë aplikimet në praktikë të Galileos, me të cilat do të fitojmë miliona e miliona euro."

Kostoja e parashikuar aktualisht nga BE-ja është 3,4 miliardë euro. Por europarlamentari Norbert Glante thotë se kjo shumë është e pamjaftueshme:

"Shuma është llogaritur shumë ngushtë. Me këto para mund të vendosim në orbitë një strukturë bazë prej 18 satelitësh, por jo 30 siç parashikohet.

" Por edhe me më pak satelitë do të ishte i mundur një navigim i saktë deri në centimetra. Nga viti 2014 qytetarët evropianë mund të përfitojnë nga Galileo. Atëherë një traktor mund të parkonte përpara ndërtesës së Komisionit të BE-së edhe pa shofer. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 shkurt 2023

 - Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport, shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 10:00)
    
- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, shqyrton Planin e Performancës për vitin 2023, të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)
    
- Kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni, së bashku me përfaqësuesit e grupeve të qytetarëve organizon ceremoninë për nënshkrimin e Agjendës së Kontratës Sociale për Gjilanin, që është zotim i përbashkët nëpërmjet zyrtarëve të Komunës dhe qytetarëve për të përmirësuar komunikimin, bashkëpunimin dhe veprimet kolektive. (Shkolla e Mesme e Muzikës, Gjilan, ora 12:00)
    
- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, raporton në Komisionin për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim. Temë diskutimi është plani Hapësinor i Parkut Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, do të dorëzojë Kallëzim Penal në Prokurorinë Speciale në Prishtinë, për keqpërdorimin e mjeteve të Qeverisë së Kosovës nga ana e Këshillit Kombëtar Shqiptar. (Ndërtesa e Prokurorisë, ora 14:00)  
    
- Një delegacion i ambasadorëve të shteteve të QUINT-it në selinë e OSBE-së në Vjenë të Austrisë, vizitojnë Akademinë e Kosovës për Siguri Publike. I pranishëm do të jetë dhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla. (Akademia për Siguri Publike, Vushtrri, ora 14:25)