04 Shkurt 2023

Asus shpalos dy laptop të rinj Lambroghini

SHBA, 3 qershor - Në panairin Computex, Asus ka paraqitur një palë laptopë të rinj Lamborghini, përkatësisht modelet 12.1 inç VX6 dhe 15.6 inçëshin VX7.

Të ridizajnaur edhe njëherë, këto dy modele veçohen me më shumë lakesa në kuadër të mbështjellësit, në krahasim me modelet e mëhershme Lamborghini dhe përfshijnë edhe mbulesë që shkëlqen, tastierë që lëshon zhurmë dhe sistem zërimi me fuqi nga Bang & Olufsen.

Më i madhi prej të dyve përmban veçori për procesor Core i3, Core i5 apo Core i7, grafikë Nvidia N11E-GS, deri në 16 GB RAM dhe ekran me rezolucion rpej 1920 x 1080 piksela.

VX6 në anën tjetër ka një ekran 1366 x 768 LCD, procesor Intel Atom D525 me 1.8Ghz, grafikë Nvidia ION 2 dhe deri në 4GB RAM.

Asnjë detaj për sa i përket çmimit apo datës së paraqitjes në treg nuk është bërë i ditur.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)