12 Gusht 2022

Amazon do të blejë kompaninë mediatike MGM për 8,45 miliardë dollarë

New York, 26 maj - Amazon njoftoi se ka hyrë në një marrëveshje përfundimtare të bashkimit për të blerë kompaninë mediatike amerikane Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) për 8,45 miliardë dollarë.

Firma amerikane e tregtisë elektronike dëshiron të përfitojë nga ekspertiza dhe katalogu i filmave të MGM-së me 4.000 filma dhe 17.000 shfaqje televizive, përfshirë James Bond-in, Fargo dhe Vikings, për të mbështetur sektorin e saj të filmit dhe televizionit, tha kompania në një deklaratë.

Ndërsa biznesi i transmetimit të videove është bërë më konkurrues gjatë pandemisë së koronavirusit për shkak të karantinave, Amazon po përpiqet të sfidojë Netflix-in dhe të konkurrojë me Disney-n, gjersa synon të fitojë më shumë abonentë përmes bibliotekave më të pasura dhe përmbajtjes së re.

"Vlera e vërtetë financiare pas kësaj marrëveshje është thesari i pronës intelektuale në katalogun e thellë që ne planifikojmë ta rimagjinojmë dhe ta zhvillojmë së bashku me ekipin e talentuar të MGM-së", tha në deklaratë Zëvendëspresidenti i Lartë i Prime Video dhe Amazon Studios, Mike Hopkins.

Kryetari i MGM-së, Kevin Ulrich tha: "Mundësia për të rreshtuar historinë e grumbulluar të MGM-së me Amazon-in është një kombinim frymëzues".

E themeluar në vitin 1924, MGM është një nga studiot më të vjetra të filmit në Hollywood, kryesisht e përfshirë në prodhimin dhe shpërndarjen e filmave artistikë dhe programeve televizive.

Marrëveshja shënon blerjen e dytë më të madhe të Amazon-it në historinë e kompanisë pas blerjes së saj prej 13,7 miliardë dollarësh të zinxhirit të supermarketeve amerikane Whole Foods në vitin 2017.

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 gusht 2022

 - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, vizitojnë Doganën e Kosovës. (Drejtoria e Doganës, ora 8:30)

- Kuvendi nëpërmjet Grupit të Deputetëve të Rinj shënon Ditën Ndërkombëtare të Rinisë. (Salla plenare, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit organizon takimet B2B në kuadër të aktiviteteve të Muajit të Mërgimtarëve. (Restaurant Ura e Shenjtë, ora 10:00)

- Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut – Kosovë ((YIHR KS) shënon Ditën Ndërkombëtare të Rinisë me një aksion rrugor me slloganin “Kur bohet mirë?!” (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 12:00)

- Avokati i familjes Dehari, Tomë Gashi, mban konferencë për medie në lidhje me rastin e vdekjes së aktivistit të VV-së, Astrit Dehari. (Zyrat e Tomë Gashit, mbi Kino ABC, ora 12:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, vizitojnë kompaninë “Rroni Fer” Sh.P.K. (Magjistralja Gjakovë-Prizren_kilometri i dytë, Objekti i ish-ndërmarrjes “Metaliku”, Gjakovë, ora 14:30)

- Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale dhe Hulumtime organizon Festivalin e Rinisë për nder të Ditës së Rinisë. (Lagjja Taukbashqe, ora 18:00)

- Mbahet edicioni i parë i festivalit “MAL FEST”, i cili synon të jetë tradicional dhe objektiv e ka rininë dhe mërgatën e Komunës së Malishevës. Festivali organizohet nga Komuna e Malishevës në bashkëpunim me  organizatën “Values for Better Future”.(parku i qytetit në Malishevë, ora 19:00)

- Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi"  mbahet panel diskutimi me deputetët e rinjë të Kuvendit të Kosovës lidhur me rolin dhe rëndesin e të rinjëve në politikë. (Akademia për Siguri Publike të Kosovës, ora 19:30)