12 Gusht 2022

Aksionet e Twitter bien rreth 5 për qind pasi Musk heq dorë nga blerja

New York, 12 korrik - Aksionet e rrjetit social Twitter ranë rreth 5 për qind përpara hapjes së bursës amerikane të hënën, pasi miliarderi Elon Musk u tërhoq nga marrëveshja 44 miliardë dollarëshe për ta blerë rrjetin social.

Aksionet ranë me 4,9 për qind në 35 dollarë amerikanë në orën 8:00 të mëngjesit EDT (12:00 GMT), pasi u mbyllën me 36.81 dollarë të premten në New Jork.

Vlera e tregut e kompanisë ra në rreth 28.1 miliardë dollarë me një humbje prej rreth 1.4 miliardë dollarë.

Drejtori i Përgjithshëm i Teslas, Elon Musk, njoftoi të premten vonë tërheqjen e tij nga marrëveshja për blerjen e rrjetit social Twitter, duke përmendur mungesën e informacionit në lidhje me llogaritë e rreme. Megjithatë, Twitter thotë se do të padisë Musk-in për mos respektimin e kontratës.

Në muajin maj, Musk tha se marrëveshja e blerjes nuk mund të realizohej derisa të pastroheshin informacionet rreth llogarive të rreme.

Më 21 qershor, bordi i drejtorëve të kompanisë Twitter këshilloi që aksionarët njëzëri të miratojnë ofertën nga Musk.

Më 16 qershor, Musk tha se donte që Twitter të kishte 1 miliard përdorues, si dhe paralajmëroi largime nga puna në takimin e tij të parë me punonjësit e kompanisë, si dhe përsëriti kërkesën për abonime me pagesë, duke argumentuar se përdoruesit duhet të paguajnë për t'u informuar.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 gusht 2022

 - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, vizitojnë Doganën e Kosovës. (Drejtoria e Doganës, ora 8:30)

- Kuvendi nëpërmjet Grupit të Deputetëve të Rinj shënon Ditën Ndërkombëtare të Rinisë. (Salla plenare, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit organizon takimet B2B në kuadër të aktiviteteve të Muajit të Mërgimtarëve. (Restaurant Ura e Shenjtë, ora 10:00)

- Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut – Kosovë ((YIHR KS) shënon Ditën Ndërkombëtare të Rinisë me një aksion rrugor me slloganin “Kur bohet mirë?!” (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 12:00)

- Avokati i familjes Dehari, Tomë Gashi, mban konferencë për medie në lidhje me rastin e vdekjes së aktivistit të VV-së, Astrit Dehari. (Zyrat e Tomë Gashit, mbi Kino ABC, ora 12:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, vizitojnë kompaninë “Rroni Fer” Sh.P.K. (Magjistralja Gjakovë-Prizren_kilometri i dytë, Objekti i ish-ndërmarrjes “Metaliku”, Gjakovë, ora 14:30)

- Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale dhe Hulumtime organizon Festivalin e Rinisë për nder të Ditës së Rinisë. (Lagjja Taukbashqe, ora 18:00)

- Mbahet edicioni i parë i festivalit “MAL FEST”, i cili synon të jetë tradicional dhe objektiv e ka rininë dhe mërgatën e Komunës së Malishevës. Festivali organizohet nga Komuna e Malishevës në bashkëpunim me  organizatën “Values for Better Future”.(parku i qytetit në Malishevë, ora 19:00)

- Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi"  mbahet panel diskutimi me deputetët e rinjë të Kuvendit të Kosovës lidhur me rolin dhe rëndesin e të rinjëve në politikë. (Akademia për Siguri Publike të Kosovës, ora 19:30)