18 Gusht 2022

Teknologji

Apple shet një milion iPad brenda muajit

SHBA, 9 maj - Kritikët e kritikuan për mungesën e një kamere dhe “tastierës së shëmtuar me prekje ekrani”, por ai po provon të kundërtën me konsumatorët. Apple, i cili lëshoi kompjuterin pllakë (tablet) të tij të... Lexo

Microsoft fiton padinë në Kinë

Pekin, 30 prill - Microsoft ka korrur fitore në një gjykatë kineze lidhur me softuerin pirat i cili ishte përdorur nga një kompani lokale e sigurimeve, me të cilën... Lexo

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 gusht 2022

 - Mbahet seanca në rastin e falsifikimit të tenderit 800 mijë euro për rinovimin e objektit të PSRK-së ndaj të akuzuarit Tahir Sopa, përfaqësues i firmave “NBT ING SHPK” dhe “NPN Bajramaj”. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Komuna e Rahovecit mbant dëgjimi publik për buxhetin e vitit 2023 më bashkësit lokale, lagjet urbane dhe përfaqesues të shkollave. (Shtëpia e Kulturës 'Mensur Zyberaj' në Rahovec, ora 10:00)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës mban konferencë për media e cila ndërlidhet me shpalljen e grevës së përgjithshme. (Zyrat e BSPK-së, ora 13:00)

- Fondacioni Shtatëmbëdhjetë organizon hapjen e programit Rezidenca 17. (Shtëpia e Hivzi Sulejmanit në lagjen Taslixhe, ora 18:00)