16 Maj 2022

Wimbeldon pezullon sportistët nga Rusia dhe Bjellorusia për shkak të luftës në Ukrainë

Wimbeldon, 20 prill - Lojtarët e tenisit nga Rusia dhe Bjellorusia nuk do të lejohen të marrin pjesë në kampionatin Wimbledon këtë vit për shkak të luftës në Ukrainë, njoftoi të mërkurën organizatori i ndeshjeve të tenisit “All England Club”.

Ndër lojtarët e njohur meshkuj, që nuk do të lejohet të marrin pjesë, është edhe fituesi i kampionatit “U.S. Open”, Daniil Medvedev, i cili renditet i pari në turneun e Shoqatës së Tenisit Profesionist, ATP dhe tenisti Andrey Rublev i cili renditet i teti.

Ndër lojtaret femra, që nuk do të lejohet të marrin pjesë, është edhe Aryna Sabalenka, gjysëmfinaliste në kapionatin Wimbelton një vit më parë. Një tjetër emër i njohur është edhe Victoria Azarenka, ish finaliste e cila ka fituar dy herë kampionatin “Australian Open”, si dhe Anastasia Pavlyuchenkova, nënkampione vitit të kaluar në “French Open”.

Sportistët Medvedev, Rublev dhe Pavlyuchenkova janë nga Rusia, ndërsa Sabalenka dhe Azarenka janë nga Bjellorusia.

Kampionati Wimbledon fillon më 27 qershor. “All England Club” konfirmoi në mars se ishte duke diskutuar me qeverinë britanike nëse rusët duhet të lejohet të marrin pjesë në turneun “Grand Slam”.

“Është përgjegjësia jonë që të luajmë rol në përpjekjet e gjera ... për të kufizuar ndikimin global të Rusisë përmes mjeteve tona më të forta”, thuhet në një deklaratë nga “All England Club”.

“Në rrethanat e një agresioni të tillë ushtarak, të pajustifikuar dhe të paprecedentë, do të ishte e papranueshme që regjimi rus të përfitonte nga përfshirja në kampionat e sportistëve rusë ose bjellorusë”.

Sportistët rusë nuk janë lejuar të marrin pjesë në shumë evente sportive që nga sulmi rus ndaj Ukrianës. Bjellorusia e ka ndihmuar agresionin rus në Ukrainë.

Shumë evente sportive si futbolli, patinazhi dhe garat e vrapimi, nuk kanë lejuar pjesmarrjen e sportistëve rusë dhe bjellorusë dhe ekipet e këtyre dy vendeve si rezultat u luftës. Ekipi kombëtar rus i futbollit u përjashtua muajin e kaluar nga ndeshjet kualifikuese për botërorin që mbahet në fund të këtij viti në Katar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 maj 2022

- Akademia Diplomatike e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, në bashkëpunim me Friedrich Ebert Stiftung, hapin nesër në Pejë edicionin e 8-të të Shkollës Diplomatike Verore. (Hotel Dukagjini në Pejë, ora 9:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, viziton familjen e veprimtarit Ukshin Hoti. (Krushë e Vogël, ora 9:50)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës, e cila do të udhëhiqet nga Zëvendëskryeministri i Parë i Republikës së Kosovës për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00‪)

- Konstituohet  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- ECIKS organizon ngjarjen përmbyllëse të programit Access - “Qasja në Treg dhe Shërbimet e Digjitalizimit për Bizneset Kosovare”, program ky i cili përgjatë katër viteve pati për qëllim të lehtësojë zhvillimin dhe transformimin digjital në sektorin privat dhe publik në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Në kuadër të Ditëve të Gjuhës Gjermane në Kosovë, Goethe Zentrum hap dyert për të gjithë të interesuarit për tu njoftuar me ofertart e tyre. (Goethe Zentrum në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me ekspertin e angazhuar nga UN Women lidhur me përfundimin e draftligjit për mbrojtje nga dhuna në familje dhe dhuna në baza gjinore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- OJQ Aktiv ka kënaqësinë t'ju ftojë në promovimin e ueb faqes “Miqësia Serbo-Shqiptare”. (Qendra e Energjisë Qytetare në Mitrovicë, Mbreti Petri I, 183a, ora 11:00)

- Me rastin e 23-vjetorit të zhdukjes së profesorit, politologut dhe luftëtarit të paepur të çështjes kombëtare Mr. Ukshin Hoti, do të bëhet një vizitë në Shtëpinë Muze të Ukshin Hotit. (Fshati Krushë e Madhe, ora 11:00)

 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes zyrtare e edicionit te dytë të panairit Max fest. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 11:00)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrtion raportin me rekomandime për Projektligjin për turizmin dhe raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi organizon takime publike me qytetarë për kërkesat e tyre dhe ecurinë e projekteve në këto fshatra: Brestoc, Hoçë e Vogël. (Objektet e shkollave fillore të fshatit Brestoc dhe Hoçë e Vogël, ora 17:00)

- Në kuadër të Ditëve të Gjuhës Gjermane në Kosovë, shfaqet filmi "Sami, Joe und ich" nga Karin Heberlein si dhe mbahet diskutim me temë "Diaspora në Kinema: Promovimi i imazhit të Kosovës në vende gjermano folese. (Kinema Armata, ora 18:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi organizon takime publike me qytetarë për kërkesat e tyre dhe ecurinë e projekteve në këto fshatra: Nagac dhe Celinë. (Objektet e shkollave fillore të fshatit Nagac dhe Celinë, ora 18:00)

- Shfaqet premiera e dokumentarit “Babai dhe Babai”. (Muzeu Etnologjik “Emin Gjiku” në Prishtinë, ora 20:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi organizon takime publike me qytetarë për kërkesat e tyre dhe ecurinë e projekteve në këto fshatit Krushë e Madhe. (Shtëpia e Kulturës “Muhamet Malsori”, ora 20:00)