31 Korrik 2021

UEFA nis hetimet për ngjarjet në finalen e EURO 2020

Paris, 13 korrik - UEFA filloi një hetim disiplinor kundër Shoqatës së Futbollit Anglez (FA) pas incidenteve në finalen e EURO 2020.

Procedurat disiplinore u hapën pas ndeshjes finale të EURO 2020 midis Italisë dhe Anglisë në stadiumin Wembley të Londrës, tha UEFA në një deklaratë.

"Në përputhje me nenin 31 (4) DR, një Inspektor Etik dhe Disiplinor i UEFA-s është caktuar të kryejë një hetim disiplinor mbi ngjarjet ku u përfshinë tifozë që ndodhën brenda dhe rreth stadiumit", thuhet në njoftim.

FA gjithashtu përballet me katër akuza: Pushtimi në fushën e lojës nga mbështetësii saj; hedhja e objekteve nga mbështetësit e saj; shqetësimi i shkaktuar nga mbështetësit e saj gjatë himnit kombëtar dhe ndezja e një fishekzjarri nga mbështetësit e saj.

UEFA gjithashtu tha që çështja do të merrej nga Organi i Kontrollit, Etikës dhe Disiplinor i UEFA-s me kohë.

Ekipi anglez humbi nga Italia natën e së dielës në gjuajtjet e penalltive.

Italia është kurorëzuar kampione e EURO 2020, duke fituar trofeun e tyre të parë evropian që nga EURO 1968.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Gusht 2021

- Nën organizimin e Presidentes së Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani mbahet ceremonia e dorëzimit të medaljes post-mortem për Beau Biden më ç'rast me një fjalë rasti do t’iu drejtohet Presidentja Osmani, gjithashtu përmes një video-mesazhi edhe Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, si dhe me një fjalë rasti ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë Philip S. Kosnett. (Oborri në hyrje të objektit të Kuvendit ora 18:30 - Mediat duhet të jenë të pranishme në Presidencë, ora 17:45)