19 Qershor 2021

Stadiumi “Santiago Bernabeu” përfshihet nga flakët

Madrid, 27 maj - Një zjarr shpërtheu në Santiago Bernabeu, stadiumi i Real Madrid, rinovimi i të cilit vlen rreth 500 milion euro.

Pamjet u shfaqën menjëherë në mediat sociale ku tymi i dendur mund të shihej duke u përhapur ndërsa ambulancat nxituan në vendin e ngjarjes. Shkaku i zjarrit nuk dihet ende dhe Marca raportoi se ai u vu shpejt nën kontroll.

Santiago Bernabeu “i ri”, i shpallur dy vjet më parë nga presidenti i klubit Florentino Perez, pritet të jetë “stadiumi më i mirë në botë”.

“Modern”, “avangardë”, “komfort”, “komoditet”, “siguri maksimale”, “i përparuar teknologjikisht”, termat u përdorën për të përshkruar atë që do të bëhet shtëpia e futbollistëve të Realit në të ardhmen e afërt.

Ai duhet të tejkalojë stadiumet më të mira ekzistuese të tilla si Wembley, Emirates, White Hart Lane, por ndoshta më e rëndësishmja, shtëpinë e rivalit të tyre të madh Atletico Madrid – Wanda Metropolitano

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Qershor 2021 - Pishina e Gërmisë hap dyert për sezonin veror 2021. (Gërmia, Prishtinë, ora 10:00)    

- Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës (QKRMT) dhe forumZFD promovojnë librin “Përtej dhimbjes, drejt guximit: Rrëfime për traumën e dhunës seksuale në luftë”. (Biblioteka Kombëtare, ora 11:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës në të cilen do të shqyrtojë dhe miratojë rekomandimit për caktimin lartësisë së Shpenzimeve të Fushatës për zgjedhjet lokale 2021. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, bën homazhe te varri i veprimtares Nekibe Kelmendi, në 10 vjetorin e vdekjes. (Varri i Nekibe Kelmendi, ora 12:00)

- Komuna e Mitrovicës do të bejë përurimin e rrugës së asfaltuar në fshatin Kovaqicë të Shalës së Bajgores. (Fshati Kovaqicë, ora 14:00)