29 Mars 2024

Spanja shkel Francën ndërsa Anglia përmbys Egjiptin

Paris, 4 mars – Kampioni i Evropës në fuqi, Spanja, ka dalë fitues kundër Francës, në ndeshjen e zhvilluar të mërkurën mbrëma në Stade de France të Saint-Denis.

Furia e Kuqe ka fituar me rezultat prej 2-0 kundër Les Bleus, për të konfirmuar edhe njëherë statutin e favoritit për ta fituar Kampionatin Botëror 2010.

David Villa (21’) dhe Sergio Ramos (45’) i dhanë fund ndeshjes që në pjesën e parë, duke qenë se në fraksionin e dytë të lojës nuk pati gola.

Ndërsa Tre Luanët kanë shënuar fitore prej 3-1 përballë kampionit të Afrikës, Egjiptit. Faraonët kaluan të parët ne epërsi me anë të Mohamed Zidan (23’) dhe me avantazh minimal prej 1-0 mbyllën pjesën e parë.

Mirëpo, në pjesën e dytë, anglezët u treguan efikas duke arritur të shënojnë tre gola. Njëherë Peter Crouch barazoi rezultatin (57’), ndërsa Shaun Wright-Phillips krijoi epërsinë për Anglinë (75’).

Rezultatin përfundimtar e vendosi Crouch me golin e dytë personal në ndeshje (80’).

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

- Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)