03 Gusht 2021

Spanja planifikon vaksinimin e futbollistëve

Madrid, 10 qershor - Koronavirusi po shqetëson jo pak trajnerin e Spanjës Luis Enrique në përgatitjet për Kampionatin Europian, pasi fillimisht rezultoi pozitiv mesfushori me eksperiencë, Sergi Busquets dhe së fundi Diego Llorente.

Kjo bëri që Spanja të anulonte miqësoren e djeshme dhe të zbriste në fushë me ekipin U21, ndërsa trajneri është vënë në alarm dhe ka përgatitur menjëherë një skuadër B për t’i paraprirë çdo lloj situate që mund të krijohet.  

Ndërkohë alarmi ka rënë edhe për autoritetet shëndetësore spanjolle, që janë vënë menjëherë në lëvizje dhe kanë marrë përsipër vaksinimin e të gjithë futbollistëve deri më 13 qershor.

Spanja do të debutojë në Kampionatin Eurpian më 14 qershor, me sfidën përballë Zvicrës, që do të zhvillohet në stadiumin e Sevilla-s, ndërsa Luis Enrique “kryqëzon gishtat” që të mos ketë të tjerë të prekur nga koronavirusi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Gusht 2021

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ratifikimin e Amendamentit  të Marrëveshjes të lidhur ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Qeverisë Hungareze në lidhje me Programin Kornizë për bashkëpunim financiar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton nismën legjislative “Projektligji për kriptovaluta”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 13:00)

- Mbahet ceremonia inaguruese e Qendrës së parë për Arsim në Distanë. (Rr. "Rexhep Mala" nr. 49, Prishtinë, përballë ICK -së, ora 18:30)