03 Gusht 2021

Shumaher: Gati për sfidat e reja

Frankfurt, 12 mars - Michael Shumaher për mediat gjermane deklaroi se është i përgatitur mirë për fillimin e sezonit të ri, në të cilin kthehet pas një pauze 4 vjeçare. Sipas Shumaherit 4 skuadra do të garojnë për titullin e kampionit.

Përveç Mercedesit, në të cilën do të drejtojë makinën, këtu janë  janë edhe Ferrari, Red Bull dhe Meklareni. Nga 7 tituj të fituara , 5 prej tyre Shumaheri i ka fituar me skuadrën e Ferrarit.

Ndërkohë sipas të përdishtmes gjermane “Bild” makina e Mercedes GP, ka bërë ndrrime drastike tek makina, vetëm disa ditë para fillimit të sezonit të ri. Arsye për veprim të tillë, janë rezultatet e dobëta në testet e deritanishme.

Makinën e re të Marcedesit, Mihael Shumaher dhe Niko Rozberg, do të testojnë vetëm 3 herë, edhe atë në pistën e Bahreinit. Sezoni i ri në Formula 1 starton gjatë fundjavës me garën për Çmimin e Madh të Bahreinit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Gusht 2021

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare në të cilën mbahet debat parlamentar lidhur me punën njëqind ditore të Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Zyra e UNICEF-it në Kosovë shënojnë hapjen e Muajit të Rinisë me mundësi të punës praktike për 900 të rinj. (Parku i Gërmisë tek fusha e basketbollit, pranë Qendrës Rekreative, ora 10:00)

-  Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për pasqyrat financiare vjetore të Kompanisë “Telekomi i Kosovës” me të ftuar Kryeshefin ekzekutiv dhe Kryesuesin e Bordit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- ATRC në bashkepunim me CSGD organizojnë tryezën e diksutimit në të cilën do të shpalosen rezultatet e raportit të “Hate O Meter” i cili është hulumtim mbi Gjuhën e Urrejtjes në Mediat Kosovare . (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Kryetari i PDK-së Dega në Prizren, Shaqir Totaj mban konferencën e radhës për media. (Sheshi Shatërvan, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 14:00)