09 Shkurt 2023

Serena Williams tërheqet nga turneu i Wimbledon

Wimbledon, 30 qershor - Tenistja e famshme Serena Williams u tërhoq nga turneu i sivjetmë në Wimbledon për shkak të një lëndimi në kyçin e këmbës.

"Ne jemi të pikëlluar për ty, Serena. Kampioni ynë i shtatëfishtë në kategorinë tek detyrohet të tërhiqet nga Kampionati 2021 për shkak të lëndimit", thuhet në një postim nga Wimbledon në Twitter.

39-vjeçarja Williams pësoi lëndim në ndeshjen kundër kundërshtares së saj nga Bjellorusia, Aliaksandra Sasnovich.

Williams shpërtheu në lot teksa adhuruesit e tenisit e duartrokisnin dhe brohorisnin për të, ndërsa ajo po dilte nga fusha për të marrë trajtim.

Ajo u tërhoq nga kampionati kur rezultati ishte 3-3 pas 34 minutash lojë në "All England Club".

27-vjeçarja Sasnovich automatikisht u kualifikua në raundin e dytë.

Williams, një prej tenisteve më të mira të të gjitha kohërave, fitoi 23 tituj Grand Slam.

Ajo ka shtatë tituj në Wimbledon, ndërsa për herë të fundit fitoi në vitin 2016.

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 shkurt 2023

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KGJK-së, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Podujevës, ku do të pritet nga kryetari Shpejtim Bulliqi. (Podujevë, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, dhe kryetari i Podujevës, Shpejtim Bulliqi, do të përurojnë Qendrën e Mjekësisë Familjare në Gllamnik. (Fshati Gllamnik, Podujevë, ora 11:00)  

- Komuna e Prizrenit nënshkruan Agjendën e Kontratës Sociale për Prizrenin, që është zotim i përbashkët i Komunës dhe qytetarëve për përmirësimin e komunikimit, bashkëpunimit dhe veprimeve kolektive. (Këndi Amerikan në Prizren, ora 11:00)

- Federata e Boksit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve “Laureatët e viti 2022”. (Hotel Sirius, ora 17:00)