03 Shkurt 2023

Ronaldo rikthehet në Manchester United

Manchester, 27 gusht - Manchester United njoftoi se kanë arritur një marrëveshje me Juventusin për transferimin e superyllit portugez Cristiano Ronaldo.

"Manchester United është i kënaqur të konfirmojë se klubi ka arritur marrëveshje me Juventusin për transferimin e Cristiano Ronaldos, i cili tani negocion kushtet personale, vizën dhe vizitat mjekësore", thanë "Djajtë e Kuq" në një deklaratë.

"Mirësevjen në shtëpi, Cristiano", thuhet në profilin e klubit në Twitter.

Ronaldo pesë herë ka fituar Ligën e Kampionëve, katër herë me Real Madridin në vitet 2014, 2016, 2017 dhe 2018. Ai së pari e fitoi këtë titull me Manchester United në vitin 2008.

Ai fitoi titullin e Premier Ligës angleze me Manchester United për tre vjet rresht: 2007, 2008 dhe 2009.

36-vjeçari fitoi La Ligën spanjolle dy herë me Real Madridin në vitet 2012 dhe 2017.

Në vitin 2018, Ronaldo u largua nga Real Madrid për në Juventus, ku u bë kampion italian dy herë në vitet 2019 dhe 2020.

Ronaldo gjithashtu udhëhoqi Portugalinë për të fituar titullin e saj të parë të madh, UEFA EURO 2016.

Portugalia fitoi 1-0 ndaj Francës nikoqire në finalen e vitit 2016 për të qenë numri një i Evropës.

Gjatë periudhës së tij të parë në Manchester United, pesë herë fituesi i Topit të Artë shënoi 118 gola në 292 ndeshje nga viti 2003 deri në 2009.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)