17 Janar 2022

Romelu Lukaku infektohet me koronavirus

Londër, 17 dhjetor - Sulmuesi Romelu Lukaku, pjesë e klubit anglez Chelsea, ka konfirmuar se është infektuar me koronavirus.

"Para disa ditësh isha pozitiv në testin për COVID. Ndjehem mirë dhe tani jam në izolim për ditët në vijim. I kam parë porositë, ju faleminderit për këtë. Qëndroni të sigurt", shkroi sulmuesi 28-vjeçar në rrjetet sociale.

Belgu nuk mund ishte në dispozicion për ndeshjen e mbrëmshme kundër Evertonit, ndeshje e cila përfundoi me rezultat 1-1.

Përpos Lukakut, edhe tre lojtarë të tjerë nga Chelsea kishin rezultuar pozitiv në COVID-19 më herët: Timo Werner, Callum Hudson-Odoi dhe Ben Chilwell.

Chelsea aktualisht ndodhet në vendin e tretë në Premier Ligën Angleze me 37 pikë, ndërsa në krye të tabelës është Manchester City me 41 pikë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 janar 2022

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që kanë të bëjnë me racionalizimin dhe vendosjen e vijave llogaridhënëse të Agjencive të Pavarura. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim dhe Projektligjin pÑ‘r Arkivat Shtetërore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim të Ngarkuarin me Punë në Ambasadën e Japonisë, Keisuke Yamanaka. (Kabineti i kryetarit, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton zbatimin e Rekomandimeve të Kuvendit lidhur me auditimin e performances të ndërmarrjes publike KOSTT. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)
    
- Federata e Boksit e Kosovës shpallë më të mirët e vitit 2021. (Hotel Sirius, ora 12:00)