08 Maj 2021

Ribery përfshihet në skandal seksual

Paris, 20 prill - Ylli i Bayern Munichut dhe përfaqësueses së Francës, Frank Ribery, është përfshirë në një skandal seksual që mbrëmë ka shpërthyer në mediat franceze.

Mesfushori është pyetur nga policia në lidhje me një prostitutë të mitur marokene në vitin 2009. Avokatët e Ribery kanë pohuar se klienti i tyre është pyetur vetëm në cilësinë e dëshmitarit dhe kundër tij nuk është ngritur akuzë.

Por, burime të afërta me policinë zbulojnë se së bashku me Ribery janë pyetur edhe tre përfaqësues francezë, nga të cilët njëri ka pranuar se ka pasur kontakt me prostitutën, por nuk ka ditur se ka punë me një të mitur.

Mediat spekulojnë se futbollisti i Lyonit, Sidney Guvou, është një prej të përfshirëve, derisa emrat e dy të tjerëve nuk janë zbuluar, por dihet se njëri prej tyre luan në Spanjë dhe tjetri në Francë.

Nën hetim është edhe një klub në Paris, ku futbollistët shpesh kanë qenë mysafirë dhe ku ka ndodhur rasti me të miturën.

“Frank është pyetur vetëm si dëshmitar. Këtu përfundon tregimi. Edhe nëse bëhet fjalë për diçka tjetër, kjo është punë private”, ka thënë avokati i Ribery.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Maj 2021

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me mbrojtësit e viktimave. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon tryezë diskutimi me ç’rast publikon raportin “Realizimi i Planit të Punës së KPK-së dhe PSh-së për vitin 2020”. (Hotel Sirius, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton Propozim-vendimit e Avokatit të Popullit lidhur me zgjedhjen e 5 zëvendësve të Avokatit të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit viziton Qendrën për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve. (Strehimorja, Ulpianë, ora 10:45)
    
- KDI mban konferencë për medie ku do të shpalosën të gjeturat e hulumtimit mbi transparencën e komunave të Kosovës në prokurim publik, për vitin 2020. (Zyret e KDI-së, ora 11:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me Njësitin Kundër Dhunës në Familje-Policia e Kosovës. (Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Kosovës, ora 11:45)
    
- Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, do ta ndajë çmimin “Evropiani i Vitit 2021”, i cili jepet për të gjashtën herë radhazi nga BE-ja. (Shtëpia e Evropës, ora 13:00)