08 Maj 2021

Reali shpaguan Ronaldon

Madrid, 15 prill - Real Madridi tashmë ka fituar mbi 100 milionë euro nga shitja e më se një milionë fanellave në sezonin e parë të shkuarjes së Cristiano Ronaldos në Santiago Bernabeu dhe kjo vetëm në qytetin e Madridit.

Qendra zyrtare e Real Madridit në Bernabeu ashtu si mini-qendra në Plaza del Sol vërshohen çdo ditë nga mijëra fansa, si spanjollë ashtu dhe vizitorë nga e tërë bota që dëshirojnë fanellën e më të preferuarit të tyre.

Zyrtarët e Realit thonë se kjo nuk ka ndodhur kurrë më parë, as me fenomenët e epokës së parë të Perezit si, Ronaldo (origjinali), Figo, Zidane etj.

Menaxhmenti i Realit në Madrid thotë se ka shitur mbi 1.2 milionë fanella të Ronaldos vetëm në kryeqytetin spanjoll.

 Nëse kjo shumëzohet me 85 euro për fanellë, atëherë fitimet dalin të jenë mbi 100 milionë euro që përbën shpagimin e 94 milionë eurove të shpenzuara për transferimin e tij nga United.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Maj 2021

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me mbrojtësit e viktimave. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon tryezë diskutimi me ç’rast publikon raportin “Realizimi i Planit të Punës së KPK-së dhe PSh-së për vitin 2020”. (Hotel Sirius, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton Propozim-vendimit e Avokatit të Popullit lidhur me zgjedhjen e 5 zëvendësve të Avokatit të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit viziton Qendrën për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve. (Strehimorja, Ulpianë, ora 10:45)
    
- KDI mban konferencë për medie ku do të shpalosën të gjeturat e hulumtimit mbi transparencën e komunave të Kosovës në prokurim publik, për vitin 2020. (Zyret e KDI-së, ora 11:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me Njësitin Kundër Dhunës në Familje-Policia e Kosovës. (Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Kosovës, ora 11:45)
    
- Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, do ta ndajë çmimin “Evropiani i Vitit 2021”, i cili jepet për të gjashtën herë radhazi nga BE-ja. (Shtëpia e Evropës, ora 13:00)