08 Maj 2021

Reali kërkon Silven dhe Neymarin

Madrid, 15 prill - Pas dështimit të Realit të Madridit në këtë sezon, presidenti i kësaj skuadre, Florentino Perez që tani ka filluar me planet për sezonin e ri.

Sipas medieve spanjolle, Perez dëshiron që në skuadrën mbretërore të sjell mesfushorin e Valensias, David Silva. 24 vjeç është njëri ndër talentet më të madhej të futbollit spanjoll dhe po përcillet nga shumë skuadra të mëdha botërore, mirëpo falë marrëdhënieve të mira mes presidentëve të të dy skuadrave, pritet që Silva nga qershori të vesh fanellën mbretërore.

Perez për shërbimet e mesfushorit do të paguajë 25 milion euro dhe gjithë këtë procedurë dëshiron të mbyllë para fillimit të kampionatit botëror në futboll.

Kjo vjen për arsye se me paraqitjet e tija eventuale të mira në fanellën e Spanjës, çmimi i Silvës do të rritet.

Përveç mesfushorit spanjoll, Florentino Perez në skuadrën e tij dëshiron të sjell edhe talentin e ri të futbollit brazilian, Neymar. 18 vjeçari konsiderohet si talenti më i madh brazilian në dekadën e fundit. Për shërbimet e këtij futbollisti Perez është i gatshëm të paguajë 30 milion euro.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Maj 2021

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me mbrojtësit e viktimave. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon tryezë diskutimi me ç’rast publikon raportin “Realizimi i Planit të Punës së KPK-së dhe PSh-së për vitin 2020”. (Hotel Sirius, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton Propozim-vendimit e Avokatit të Popullit lidhur me zgjedhjen e 5 zëvendësve të Avokatit të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit viziton Qendrën për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve. (Strehimorja, Ulpianë, ora 10:45)
    
- KDI mban konferencë për medie ku do të shpalosën të gjeturat e hulumtimit mbi transparencën e komunave të Kosovës në prokurim publik, për vitin 2020. (Zyret e KDI-së, ora 11:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me Njësitin Kundër Dhunës në Familje-Policia e Kosovës. (Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Kosovës, ora 11:45)
    
- Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, do ta ndajë çmimin “Evropiani i Vitit 2021”, i cili jepet për të gjashtën herë radhazi nga BE-ja. (Shtëpia e Evropës, ora 13:00)