08 Maj 2021

Pep Guardiola vazhdon me rekorde

Barcelonë, 13 prill - Asnjëherë më parë nuk ka ndodhur që një trajner i Barcelonës ti fitoj katër edicionet radhazi të “El-Classico-s”, ndërsa një rekord të tillë ka arritur edhe një herë tjetër trajneri më i mirë në botë, Pep Guardiola shkruan “El Mundo Deportivo”.

Deri më tani, Pep Guardiola ishte në një nivel me Enrike Fernandez (1947-1949) dhe Teri Vejnebëlls (1984-1986) të cilët kishin arritur nga tre fitore në ndeshjet me Realin e Madridit.

Ajo që len përshtypje edhe më shumë në arritjet e Pep Guardiolas është edhe fakti që në këtë periudhë Barcelona ka arritur një gol-dallim shumë mbresëlënës11:2, (2:0, 2:6, 1:0 dhe 0:2), dhe se dy fitore nga gjithsej 4 ndeshje ka regjistruar në mes “Santiago Bernabeut”.

Guardiola: Pedro i ka tejkaluar pritjet

Ai ka theksuar se ishte pa fjalë kur kishte të bëjë me sulmuesin e ri Pedro, duke thënë se ai i ka tejkaluar pritjet për të.

“Ai është i pabesueshëm. Ne të gjithë e dinim se ai është lojtar kualitativ dhe se ai është mjaft i mirë për ekipin e parë, por ai po ofron më shumë se që kemi paramenduar”.

“Nuk kam fjalë për këtë djalosh dhe atë çfarë ka bërë ai këtë sezon. Ne jemi të kënaqur me paraqitjet e tij dhe unë vetëm shpresoj se ai do të vazhdojë kështu siç ka bërë deri tani”, u shpreh Guardiola.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Maj 2021

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me mbrojtësit e viktimave. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon tryezë diskutimi me ç’rast publikon raportin “Realizimi i Planit të Punës së KPK-së dhe PSh-së për vitin 2020”. (Hotel Sirius, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton Propozim-vendimit e Avokatit të Popullit lidhur me zgjedhjen e 5 zëvendësve të Avokatit të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit viziton Qendrën për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve. (Strehimorja, Ulpianë, ora 10:45)
    
- KDI mban konferencë për medie ku do të shpalosën të gjeturat e hulumtimit mbi transparencën e komunave të Kosovës në prokurim publik, për vitin 2020. (Zyret e KDI-së, ora 11:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me Njësitin Kundër Dhunës në Familje-Policia e Kosovës. (Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Kosovës, ora 11:45)
    
- Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, do ta ndajë çmimin “Evropiani i Vitit 2021”, i cili jepet për të gjashtën herë radhazi nga BE-ja. (Shtëpia e Evropës, ora 13:00)