02 Shkurt 2023

Messi fiton për herë të shtatë Topin e Artë

Paris, 29 nëntor - Sulmuesi i Argjentinës dhe Paris Saint-Germain, Lionel Messi, fitoi çmimin prestigjioz “Topi i Artë” si futbollisti më i mirë në botë, për herë të shtatë.

34-vjeçari mundi Robert Lewandowski të Bayern Munich dhe mesfushorin italian të Chelseat Jorginho.

Lewandowski fitoi sulmuesin e vitit, ndërsa Chelsea për arritjet në futboll për meshkuj dhe femra.

Mesfushorja e Spanjës dhe Barcelonës, Alexia Putellas, mori çmimin individual për femra.

Italiani Gianluigi Donnarumma mori çmimin e portierit ”Jashin”.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)