18 Qershor 2021

Mesi, nuk beson se ka shënuar më shume gola se Drogba

Buenes Aires, 27 mars - Futbollisti argjentinas, Lionel Mesi, është duke kaluar në një formë të shkëlqyer në këtë edicion, e cila veçmas ka të bëjë me aftësitë e tij për të shënuar gola.…

Në ndeshjen e fundit kundër Osasunës (2:0) nuk shënoi gola, që ishte ndeshja e parë e tij që nuk e gjeti rrugën e golit, pas katër ndeshjeve radhazi.

Mesi deri më tash ka shënuar 34 gola në të gjitha garat dhe momentalisht lufton me Uejn Runin për “Këpucën e artë” evropiane. Ylli i Mançester Junajtedit ka shënuar një gol më pak (33). “Do të ishte mrekulli sikur e fitoj këtë çmim.

‘Këpuca e artë’ është një trofe prestigjioz dhe për mua do të vlente shumë”, ka thënë Mesi, duke shtuar: “E kam shikuar renditjen e golashënuesve dhe kam mbetur i habitur kur kam parë që kam shënuar më shumë gola se sa Didie Drogba. Ky është një bilanc i pabesueshëm, i cili më motivon edhe më shumë”.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Qershor 2021 - Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të vizitojnë banesat kolektive ku janë përfunduar punimet për renovimin e kulmeve, si dhe ku kanë filluar punimet për lyerjen e korridoreve. (Përballë Qendrës Sportive, ora 10:00)

- Anulohet -  Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë mban tryeza e radhës bashkëbisedim me Ministren e Ekonomisë, Artanë Rizvanolli. (Zyrat e Odës Amerikane në Pejton, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Botërore të Refugjatëve, Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Svecla, shefi i misionit të UNHCR, Erol Arduc, Drejtuesi i sektorit të bashkëpunimit nga Zyra e BE-së, Luigi Brusa, dhe Koordinatorja e OKB-së për Zhvillim, znj. Ulrika Richardsondo të zbulojn pllaken e përurimit të një pjese të sapo renovuar të Qendrës së Azilit, në Vranidoll të komunës së Prishtinës. (Qendra e Mbajtjes në Fshatin Vranidoll, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me nënkryetaren Memnuna Ajdini do të vizitojnë rajonin e Zhupës, ku do të shohin nga afër projektet e realizuara në këtë rajon. (Rajoni i Zhupës, ora 10:30)

- Kolegji Universum organizon një ligjeratë publike me Alain Le Roy - diplomat francez i cili ka qenë Zv. Sekretar i përgjithshëm i OKB-së, udhëheqës i gjitha operacioneve globale paqeruajtëse të OKB-së në botë, Ambasador i Francës dhe shumë poste tjera të rëndësishme. (Hapësirat e kolegjit Universum në kampusin e Lipjanit, ora 11:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton formimin e grupeve punuese për mbikëqyrjen e ligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 13:00)

- Klubi i Basketbollit Sigal Prishtina mban në konferencë për shtyp rreth më të rejave të klubit. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve, ora 14:00)

- Prointegra organizon takim publik ''Kosova në lëvizje - Kontributi i diasporës''. (Online nëpërmjet ZOOM, ora 14:00)