07 Maj 2021

Kosova me medalje të artë dhe të bronztë në Kampionatin Evropian në xhudo

Prishtinv, 16 prill - Ekipi kosovar ka fituar dy medalje në Kampionatin Evropian në xhudo që po mbahet në Lisbonë të Portugalisë.

Xhudistja kosovare Distria Krasniqi e ka fituar medaljen e artë në Kampionin Evropian duke u bërë kampione evropiane në kategorinë deri 48 kilogramë, pasi e mposhti në finale ukrainasen Daria Bilodid, e cila është kampione e dyfishtë botërore dhe evropiane.

Më herët, Bilodid e kishte mposhtur dy herë Distria Krasniqin.

Ky është titulli i parë evropian për senior për xhudisten kosovare. Ajo kishte një medalje argjendi të fituar në vitin 2018 dhe një tjetër të bronztë në vitin 2020.

Deri në finale, 25-vjeçarja nga Peja kaloi italianen Francesca Giorda, izraeliten Shira Rishony dhe rusen Sabina Giliazova.

Por, përpos Distrias, ekipi kosovar në xhudo ka arritur të fitojë edhe vendin e tretë duke marrë medalje të bronztë me xhudisten Nora Gjakova në kategorinë deri 57 kilogramë duke e mposhtur gjeorgjianen Eteri Liparteliani.

Në gjysmë finale Nora pas 11 minutave luftë humbi nga portugezja Telma Monteiro. Nora ka fituar rregullisht medalje në kampionatet evropiane në të cilat është paraqitur që nga viti 2015. Tashmë i ka katër të bronzta, një të argjendtë e një të artë.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani i ka uruar xhudistet dhe gjithë Kosovën me rastin e fitores së dy medaljeve në këtë kampionat.

Kampionati Evropian i xhudos do të mbahet nga data 16 deri më 18 Prill në Lisbonë të Portugalisë, ndërsa marrin pjesë 45 shtete, 362 garues nga të cilët 212 meshkuj, 150 femra.

Në këtë kampionat, përpos Distria Krasniqit dhe Nora Gjakovës, Kosovën e përfaqësojnë edhe katër xhudistë tjerë: Flaka Loxha, Akil Gjakova, Laura Fazliu dhe Loriana Kuka.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Maj 2021

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me mbrojtësit e viktimave. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon tryezë diskutimi me ç’rast publikon raportin “Realizimi i Planit të Punës së KPK-së dhe PSh-së për vitin 2020”. (Hotel Sirius, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton Propozim-vendimit e Avokatit të Popullit lidhur me zgjedhjen e 5 zëvendësve të Avokatit të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit viziton Qendrën për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve. (Strehimorja, Ulpianë, ora 10:45)
    
- KDI mban konferencë për medie ku do të shpalosën të gjeturat e hulumtimit mbi transparencën e komunave të Kosovës në prokurim publik, për vitin 2020. (Zyret e KDI-së, ora 11:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me Njësitin Kundër Dhunës në Familje-Policia e Kosovës. (Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Kosovës, ora 11:45)
    
- Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, do ta ndajë çmimin “Evropiani i Vitit 2021”, i cili jepet për të gjashtën herë radhazi nga BE-ja. (Shtëpia e Evropës, ora 13:00)