19 Tetor 2021

Kosova e Shqipëria nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi në pingpong

Durrës, 28 nëntor - Federata e Pingpongut e Kosovës (FPPK) dhe Federata Shqiptare e Pingpongut (FSHPP) janë dakorduar që të nënshkruajnë sot Marrëveshjen e Bashkëpunimit për periudhën 2021-2024.

Marrëveshja e Bashkëpunimit parasheh fushëveprimin e bashkëpunimit në nëntë pika bazë.

Nënshkrimi i Marrëveshjes se Bashkëpunimit në mes FPPK dhe FSHPP do të behët nga dy kryetaret e federatave përkatëse dhe në prani të dy Sekretareve të Përgjithshëm, derisa ngjarja do përcjellët me përkrahjen dhe fjalimet edhe nga autoritet me të larta sportive të dy shteteve.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Tetor 2021

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Shefi i Misionit për Vëzhgimin e Zgjedhjeve nga BE Lukas Mandl dhe Udhëheqësja e Delegacionit të Anëtarëve të Parlamentit Evropian Viola von Cramon-Taubadel mbajnë konferencë për shtyp lidhur me për zgjedhjet lokale në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Transparenca dhe llogaridhënia në universitetet publike në Kosovë - Mos - Informimi i Publikut 3". (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Komisioni Evropian do ta publikojë paketën vjetore të zgjerimit, përfshirë Raportet e Vendeve ku do te mbahet konferencë për shtyp nga Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerimi, Oliver Varhelyi. (Transmetimi në faqen e Zyrës së BE-së në Facebook, ora 17:15)

- Teatri i Prishtinës Dodona shfaq “Bob Vatsoni bie nga kati i nëntë por nuk vdes plotësisht”. (Teatri Dodona, ora 17:30)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog i dorëzon raportin e Komisionit Evropian Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me ç'rast do të mbajnë edhe një konferencë te përbashkët për shtyp, ora 18:30)