03 Gusht 2021

KFOR-i rinovon sallën e basketbollit të shkollës fillore

Obiliq, 18 gusht - salla e re e basketbollit në Plemetin, që shfrytëzohet nga shkollat fillore “Pandeli Sotir” dhe “Sveti Sava” u përurua sot nga dy drejtorët dhe autoritetet lokale të Obiliqit, si dhe nga ushtarët suedezë, amerikanë dhe zviceranë të KFOR-it.

Salla u rinovua falë projektit të bashkëpunimit civilo-ushtarak, të financuar nga NATO-ja dhe u finalizua nga Komanda Rajonale e KFOR-it-Lindje.

Dërrasat e koshit, rrjetat dhe topat e basketbollit gjithashtu u dhuruan nga KFOR-i në mënyrë që nxënësit të kenë mundësinë të merren siç duhet me aktivitete sportive, që kryhen jashtë.

Drejtorët e shkollave falënderuan nënkolonel Jonny BORJESSON për mbështetjen e dhënë nga KFOR-i për edukimin e fëmijëve, që u përkasin të gjitha komuniteteve që jetojnë në atë pjesë.

KFOR është i përkushtuar për një mjedis të sigurt dhe të sigurt për të gjithë qytetarët në Kosovë, dhe të mbështesë institucionet në Kosovë në fushat e sigurisë, arsimit dhe shëndetësisë.

Sa i përket ndihmës, ushtarët e KFOR-it kanë zbatuar disa projekte, të cilat po kontribuojnë në reagimin lokal ndaj Covid19. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Gusht 2021

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare në të cilën mbahet debat parlamentar lidhur me punën njëqind ditore të Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Zyra e UNICEF-it në Kosovë shënojnë hapjen e Muajit të Rinisë me mundësi të punës praktike për 900 të rinj. (Parku i Gërmisë tek fusha e basketbollit, pranë Qendrës Rekreative, ora 10:00)

-  Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për pasqyrat financiare vjetore të Kompanisë “Telekomi i Kosovës” me të ftuar Kryeshefin ekzekutiv dhe Kryesuesin e Bordit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- ATRC në bashkepunim me CSGD organizojnë tryezën e diksutimit në të cilën do të shpalosen rezultatet e raportit të “Hate O Meter” i cili është hulumtim mbi Gjuhën e Urrejtjes në Mediat Kosovare . (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Kryetari i PDK-së Dega në Prizren, Shaqir Totaj mban konferencën e radhës për media. (Sheshi Shatërvan, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 14:00)