06 Gusht 2021

Juventus shkarkon trajnerin Maurizio Sarri

Torino, 8 gusht - Maurizio Sarri nuk është më trajneri i Juventusit. Eliminimi nga Lyon në 1/8 e finaleve të Ligës së Kampioneve i kushtoi shtrenjtë trajnerit italian që largohet nga pankina e Zonjës së Vjetër vetëm pas një sezoni me të.

Fitorja e titullit kampion i Serisë A, që është i 9 radhazi për Juventusin nuk mjaftoi që drejtuesit e klubit torinez ta konfirmonin Sarrin në pozicionin  e tij.

Përvec Ligës së Kampioneve, gjatë këtij sezoni,  Juventus me Maurizio Sarrin në stol dështoi edhe në tentativën për të fituar Superkupën e Italisë dhe Kupën e Italisë.

Menjëherë pas ndeshjes me Lyonin filloi të flitej për një largim të Sarrit nga drejtimi i Juventusit, ndërkohë që presidenti Andrea Agnelli deklaroi pas ndeshjes se kërkonte të merrte pak kohë për të vendosur, por mesa duket ai përshpejtoi gjithcka gjë që tregon se gjithcka ishte parapërgatitur.

Maurizio Sarri kishte me Juventusin një kontratë deri në vitin 2022 me një pagë prej 6 milionë Eurosh në sezon, por Agnelli në fund vendosi të bëjë ndryshime duke i hapur rrugë një revolucioni në skuadër, një proces që dukej se ishte i nevojshëm duke parë dy sezonet e fundit.

Pas këtij vendimi Juventusit i duhet të nisë kërkimet për gjetjen e trajnerit të ri dhe në orët e fundit është folur për një sërë kandidaturash të rëndësishme mes të cilave figurojnë ato të Zinedine Zidane e Mauricio Pochettino

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 Gusht 2021

 - Mbahet mbledhja e Komisionit për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të diskutohet procesi i monitorimit të Ligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:00)

- Nënshkuhet Memorandumi me Ambasadën e Norvegjisë “Mbështetje për Kuvendin e Republikës së Kosovës, kryetarin e Kuvendit dhe kabinetin e tij, komisionet dhe grupet parlamentare, nën kornizën ‘Fuqizimi i paqes dhe shtetndërtimit dhe avancimi i agjendës evropiane për Kosovën’. (Kabineti i kryetarit të Kuvendit, ora 10:40)  

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Mbahet konferencë për medie lidhur me koncertin e Ramë Lahajt. (Hotel “Opera” në Prishtinë, ora 14:30)