17 Janar 2022

Hamza mbështet kampionin e Evropës në atletikë Muhamet Ramadani

Mitrovicë, 16 dhjetor - Kryetari i komunës, Bedri Hamza, sot ka pritur në takim kryetarin e Federatës së Atletikës së Kosovës, Halil Sylejmani, i cili ishte i shoqëruar nga talenti i atletikës nga Mitrovica, Muhamet Ramadani, si dhe trajnerët e klubit të atletikës “Mitrovica”, Shaban Ramadani dhe Xhavit Tahiri.

Fillimisht kryetari Hamza, ka përgëzuar sportistin mitrovicas, kampion i Evropës në atletikë, Muhamet Ramadanin, për sukseset e arritura në arenën ndërkombëtare për hedhje të gjylës, duke e uruar atë për suksese tjera edhe në të ardhmen në këtë disiplinë sportive.

Kryetari Bedri Hamza, ofroi mbështetjen e tij të plotë dhe siguroi ata që sporti në Mitrovicë do të jetë prioritet për komunën, pasi që është interes i përbashkët investimi për klubet dhe të rinjtë e qytetit.

Ai gjithashtu tha se komuna brenda mundësive reale do t’i përkrah dhe do të jap maksimumin për kampionin Muhametin, si dhe të gjithë sportistët dhe klubet tjera sportive.

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 janar 2022

-  Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit mban dëgjim publik për Projekt-Kodin e Procedurës Penale dhe projektligjin për bashkëpunim juridik ndërkombëtar në çështjet civile. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën më temë “Shpenzimet e parasë publike në kategorinë e subvencioneve dhe investimeve kapitale gjatë mandatit qeverisës 2018-2021”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan,  do të shënojë Janarin e Përflakur më çrast do të mbahet tribunë e hapur në të cilën do të ketë dy ligjërata "Flakadanët e lirisë" dhe Jusuf Gërvalla - Atdhetari dhe krijuesi. (Amfiteatrin i Universiteti të Gjilanit, ora 11:00)  

- Partia Socialdemokrate do të mbaj konferencë për media lidhur me projektligjin për inspektime të propozuar nga Qeveria e Kosovës. (Zyra e PSD-së, në rrugën Bajram Kelmendi, ora 13:00)

- Në kuadër të manifiestimit 'Flaka e Janarit' mbahet akademie e Flakës 2022. (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)

 

- Në 40 vjetorin e vrasjes së Jusuf e Bardhosh Gërvallës dhe Kadri Zekës, shkëlqesia e Tij, Albin Kurti, Kryeministër i Republikës së Kosovës, organizon Akademinë Përkujtimore në nderim të tre veprimtarëve të shquar të çështjes kombëtare. (Salla e Kuqe, Pallati i Rinisë dhe Sporteve, Prishtinë, ora 17:00)

- Hapet ekspozita kolektive e artit pamor. (Galeria e qytetit të Gjilanit, ora 19:00)