10 Gusht 2022

Gjermania, kombëtarja e parë në futboll që kualifikohet në Botërorin 2022

Berlin, 12 tetor - Gjermania siguroi vendin e saj për Kupën e Botës 2022 me dy ndeshje të mbetura duke mposhtur Maqedoninë e Veriut 4:0 në ndeshjet kualifikuese të hënën.

Golat e shënuar në pjesën dytë nga Kai Havertz, Timo Werner (2) dhe Jamal Musiala u sollën mysafirëve një fitore në arenën Todor Proeski në Shkup.

Gjermania u bë kombëtarja e parë që u kualifikua për turneun në Katar pasi grumbulloi 21 pikë në Grupin J.

Rumania mundi Armeninë 1:0, ndërsa Islanda mposhti Lihtenshtajnin 4:0 në përplasjet e Grupit J.

Rumania ka 13 pikë, duke u radhitur në vendin e dytë, e ndjekur nga Maqedonia e Veriut dhe Armenia, të cilat kanë nga 12 pikë secila.

Islanda ka tetë pikë dhe Lihtenshtajni ka vetëm një pikë në tetë ndeshje.

- Rezultatet e ndeshjeve kualifikuesve

- Grupi E:

Estonia - Uellsi 0:1

Bjellorusia - Republika Çeke 0:2

- Grupi G:

Letonia - Turqia 1:2

Holanda - Gjibraltari 6:0

Norvegjia - Mali i Zi 2:0

- Grupi H:

Administrata e Qipros Greke - Malta 2:2

Kroacia - Sllovakia 2:2

Sllovenia - Rusia 1:2

- Grupi J:

Maqedonia e Veriut - Gjermania 0:4

Rumania - Armenia 1:0

Islanda - Liehtenshtajni 4:0

Kalendari

Ngjarjet e datës 10 gusht 2022

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00) 

- Agjencia Kosovare e Privatizimit mban ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve përmes Likuidimit SHAL 57. (Hoteli Grand, ora 12:30)