19 Qershor 2021

Gattuso mbyll zyrtarisht aventurën te Napoli

Napoli, 25 maj - Genaro Gattuso mbyll zyrtarisht aventurën te Napoli. Eksperienca e ish-mesfushorit të Milanit me klubin e kaltër zgjati për 1 vit e gjysmë me Gattuson që ishte ulur në stolin e Napolit që nga dhjetori i vitit 2019-të, kur pasoi Carlo Ancelottin.

Barazimi në stadiumin Diego Armando Maradona 1-1  me  Veronën që la Napolin zyrtarisht jashtë Championsit vulosi edhe shkarkimin e Gattusos që gjithsesi sido që të shkonte me shumë gjasa do të largohej nga klubi jugor.

Presidenti Aurelio De Laurentiis me një postim në Twitter ka zyrtarizuar edhe shkarkimin e Gattusos teksa i ka uruar suksese në të ardhmen 43-vjeçarit kudo që të shkojë.

Napolit i mjaftonte një fitore përballë Veronas pa objektiva për ta mbyllur në mënyrën më të mirë këtë sezon duke u kualifikuar në Champions League, por goli i Amir Rrahmanit nuk i mjaftoi të kaltërve të cilët nuk shkuan më shumë se një barazim dhe u parakaluan në renditje nga Juventusi duke zbritur në vendin e 5-të.

Gattuso në këto 18 muaj me Napolin arriti të fitonte Kupën e Italisë sezonin e kaluar teksa mposhti në finale Juventusin pas goditjes së penalltive ndërkohë që në kampionat regjistroi një vend të 7-të dhe një vend të 5-të.

Për Gattuson po flitet gjithnjë e më shumë për një kalim te Fiorentina por gjithçka mbetet për t’u parë, ndërkohë që me mbejten jashtë Championsit të Napolit për të dytin vit radhazi, pakësohen shanset që Massimiliano Allegri të marrë drejtimin e të kaltërve.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Qershor 2021 - Pishina e Gërmisë hap dyert për sezonin veror 2021. (Gërmia, Prishtinë, ora 10:00)    

- Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës (QKRMT) dhe forumZFD promovojnë librin “Përtej dhimbjes, drejt guximit: Rrëfime për traumën e dhunës seksuale në luftë”. (Biblioteka Kombëtare, ora 11:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës në të cilen do të shqyrtojë dhe miratojë rekomandimit për caktimin lartësisë së Shpenzimeve të Fushatës për zgjedhjet lokale 2021. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, bën homazhe te varri i veprimtares Nekibe Kelmendi, në 10 vjetorin e vdekjes. (Varri i Nekibe Kelmendi, ora 12:00)

- Komuna e Mitrovicës do të bejë përurimin e rrugës së asfaltuar në fshatin Kovaqicë të Shalës së Bajgores. (Fshati Kovaqicë, ora 14:00)