08 Maj 2021

Futboll, 40 të plagosur gjatë përleshjeve mes tifozëve

Sarajevë, 23 prill – Rreth 40 persona prej të cilëve 17 policë, mbetën të plagosur gjatë  përleshjeve mes tifozëve të Sarajevës dhe policisë pas mbylljes së ndeshjes në mes Sarajevës dhe Shiroki Brijegut, ndeshje kjo që përfundoi me rezultatin e barabartë 1:1.

Tifozët e Sarajevës me çdo kusht dëshironin fitoren në këtë ndeshje e cila do ti kushtohej fansit të tyre, Vedran Puliç i cili vitin e kaluar humbi jetën në përleshjet mes fansave të Shiroki Brijegut dhe Sarajevës.

Tifozët vendas të pakënaqur nga rezultati, pas përfundimit të ndeshjes filluan të përleshen me personat e rendit dhe policinë, ndërsa si pasojë u plagosën 17 policë, disa prej tyre rëndë.

Pas këtyre përleshjeve policia njoftoi se ka arrestuar 15 tifozë të Sarajevës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Maj 2021

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me mbrojtësit e viktimave. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon tryezë diskutimi me ç’rast publikon raportin “Realizimi i Planit të Punës së KPK-së dhe PSh-së për vitin 2020”. (Hotel Sirius, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton Propozim-vendimit e Avokatit të Popullit lidhur me zgjedhjen e 5 zëvendësve të Avokatit të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit viziton Qendrën për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve. (Strehimorja, Ulpianë, ora 10:45)
    
- KDI mban konferencë për medie ku do të shpalosën të gjeturat e hulumtimit mbi transparencën e komunave të Kosovës në prokurim publik, për vitin 2020. (Zyret e KDI-së, ora 11:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me Njësitin Kundër Dhunës në Familje-Policia e Kosovës. (Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Kosovës, ora 11:45)
    
- Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, do ta ndajë çmimin “Evropiani i Vitit 2021”, i cili jepet për të gjashtën herë radhazi nga BE-ja. (Shtëpia e Evropës, ora 13:00)