04 Shkurt 2023

FIFA, UEFA pezullojnë Rusinë nga aktivitetet ndërkombëtare

Zyrich, 28 shkurt - Ekipet e futbollit rus pezullohen nga pjesëmarrja në gjithë takimet ndërkombëtare pas sulmit të Rusisë ndaj Ukrainës.

Vendimi i marrë të hënën nga FIFA dhe UEFA, thekson se ekipet kombëtare të Rusisë, si dhe ato të klubeve të veçanta do të pezullohen nga të gjitha aktivitet ndërkombëtare deri në një njoftim të dytë.

"Futbolli është plotësisht i bashkuar dhe në solidaritet të plotë me popullin e Ukrainës", u shprehën FIFA dhe UEFA. "Të dy organizatat shpresojnë që gjendja në Ukrainë të përmirësohet ndjeshëm dhe me shpejtësi, në mënyrë që futbolli përsëri të bëhet një faktor bashkues dhe paqeje mes popujve", thuhet në deklaratë.

Ekipi kombëtar i Rusisë për meshkuj ishte planifikuar të luante në ndeshjet kualifikuese të Kampionatit Botëror vetëm tre javë më pas.

Masa ndëshkuese me rëndësi si në nivel sportiv ashtu edhe politik u mor erdhi pasi Komiteti Ndërkombëtar Olimpik nxiti dhjetëra organe drejtuese të sportit që të përjashtonin atletët dhe zyrtarët rusë nga aktivitetet ndërkombëtare.

Komiteti tha se kjo ishte e nevojshme për të "mbrojtur integritetin e garave sportive globale dhe për sigurinë e të gjithë pjesëmarrësve."

Lëvizja e FIFA-s bën që Rusia të mos mund të luajë përballë Polonisë më 24 mars për eliminatoret e Kampionatit Botëror. Polonia që para se të merrej vendimi kishte refuzuar të luante përballë Rusisë.

Rusia tani përballet me një izolimi të ngjashëm me atë që të ekipeve jugosllave në vitin 1992 pas shpërthimit të luftës në Ballkan dhe nga ekipet dhe sportistët e Afrikës së Jugut në vitet 1970 dhe 1980 gjatë kohës së aparteidit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)