03 Shkurt 2023

FIFA u kërkon lojtarëve të huaj të ndërprejnë kontratat në klubet ruse

Cyrich, 8 mars - Federata Botërore e Futbollit (FIFA) ka njoftuar se do t'i lejojë lojtarët dhe trajnerët e huaj në klubet ruse të "pezullojnë në mënyrë të njëanshme kontratat e tyre" deri në fund të këtij sezoni, për të "lehtësuar" largimin e tyre nga Rusia.

"Për të lehtësuar largimin e lojtarëve dhe trajnerëve të huaj nga Rusia, në rast se klubet e lidhura me Federatën Ruse të Futbollit (FUR) nuk arrijnë marrëveshje të ndërsjellë me lojtarët dhe trajnerët e tyre të huaj para ose deri më 10 mars 2022 dhe nëse nuk është rënë dakord ndryshe me shkrim, lojtarët dhe trajnerët e huaj do të kenë të drejtë të pezullojnë në mënyrë të njëanshme kontratat e tyre me klubet përkatëse të FUR-it deri në fund të sezonit (30 qershor 2022)", thuhet në deklaratën e FIFA-s.

FIFA gjithashtu pezulloi automatikisht kontratat e futbollistëve dhe trajnerëve të huaj në Ukrainë deri në fund të vitit, për të siguruar mbrojtje financiare për palët.

Në një deklaratë, FIFA dënoi "përdorimin e vazhdueshëm të forcës ruse në Ukrainë" dhe bëri thirrje për paqe të menjëhershme.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)