04 Gusht 2021

FIFA nuk njeh recesion

Cyrih, 23 mars - Komiteti ekzekutiv I FIFA-së, ka bërë publike në Cyrih se të ardhurat e përgjithshme të vitit të kaluar kanë qenë diç më të mëdha se miliardë dollare.

FIFA në fillim të vitit kishte planifikuar të ardhura preja fro 860 milion, porn ë fund të vitit 2009 këta kanë regjistruar plus prej reth 200 milion dollarë.

“FIFA  nuk është bankë dhe të hollat nuk do ti ruajmë për vete, por atë do ua japim atyre që më së shumti  iu nevoitet. Ndihma më e madhe do tju dedikohet më të varfërve.

Çdo njëri prej 208  anëtarëve të FIFA-së, do të mer nga 200.000 dollar, ndërsa Kilit dhe Haitit do tju dërgohet një ndihmë e posaçme”, ka thënë presidenti I FIFA-së  Sep Blater.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Gusht 2021 - Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton propozim - vendimin e Qeverisë, për emërimin e Bordit të Agjencisë Kosovare të Privatizimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ratifikimin e Amendamentit  të Marrëveshjes të lidhur ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Qeverisë Hungareze në lidhje me Programin Kornizë për bashkëpunim financiar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton nismën legjislative “Projektligji për kriptovaluta”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës në të cilen do të shqyrtohet dhe miratohen rekomandimet për certifikim të subjekteve politike. (Selia e KQZ-së, ora 13:30)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve organizon hapjen solemne të Resortit të vetëm në Kosovë "Kështjella Dardanicum" me tradite te vjeter te modelit te shqiptareve te lashte ku paraqet kulturën dhe traditen tone kombetare dhe ky investim eshte bere nga bashkeatdhetaret tane nga Britania e Madhe qe kap vleren rreth 4 milion euro. (Fshatin Kukaj, ora 18:00)

- Mbahet ceremonia inaguruese e Qendrës së parë për Arsim në Distanë. (Rr. "Rexhep Mala" nr. 49, Prishtinë, përballë ICK -së, ora 18:30)