07 Shkurt 2023

Federata Ndërkombëtare e Xhudos pezullon statusin e Putin si president nderi

Paris, 27 shkurt - Bota e sportit vijon të distancohet nga iniciatorët e konfliktit ushtarak në Ukrainë. Së fundmi, është Federata Ndërkombëtare e Xhudos ajo që ka marrë masa, madje direkt ndaj presidentit të shtetit rus, Vladimir Putin.

Në një njoftim për shtyp, thuhet se organi më i lartë drejtues i xhudos ka pezulluar statusin e Putin si president nderi dhe ambasador i Federatës Ndërkombëtare të Xhudos.

69-vjeçarin Putin është një tifoz i madh i xhudos, duke e konsideruar edhe si sportin e tij të preferuar.

Ai ishte zgjedhur si President Nderi dhe Ambasador i Xhudos në vitin 2012 dhe që prej asaj kohe ka marrë pjesë në disa evente madhore të kësaj disipline.

Por duket se tashmë sporti ka zgjedhur të distancohet nga rusët për shkak të konfliktit të vazhdueshëm midis vendit të tij dhe fqinjëve të Ukrainës.

Gjithashtu, Federata e Xhudos njoftoi anulimin e Grand Slemit 2022 planifikuar për tu mbajtur nga data 20 deri më 22 maj në qytetin e Kazanit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 shkurt 2023

 - Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport, shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 10:00)
    
- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, shqyrton Planin e Performancës për vitin 2023, të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)
    
- Kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni, së bashku me përfaqësuesit e grupeve të qytetarëve organizon ceremoninë për nënshkrimin e Agjendës së Kontratës Sociale për Gjilanin, që është zotim i përbashkët nëpërmjet zyrtarëve të Komunës dhe qytetarëve për të përmirësuar komunikimin, bashkëpunimin dhe veprimet kolektive. (Shkolla e Mesme e Muzikës, Gjilan, ora 12:00)
    
- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, raporton në Komisionin për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim. Temë diskutimi është plani Hapësinor i Parkut Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, do të dorëzojë Kallëzim Penal në Prokurorinë Speciale në Prishtinë, për keqpërdorimin e mjeteve të Qeverisë së Kosovës nga ana e Këshillit Kombëtar Shqiptar. (Ndërtesa e Prokurorisë, ora 14:00)  
    
- Një delegacion i ambasadorëve të shteteve të QUINT-it në selinë e OSBE-së në Vjenë të Austrisë, vizitojnë Akademinë e Kosovës për Siguri Publike. I pranishëm do të jetë dhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla. (Akademia për Siguri Publike, Vushtrri, ora 14:25)