27 Janar 2023

Cavani rinovon kontratën me klubin e United

Manchester, 22 shkurt - Futbollisti sulmues Edison Cavani ka rinovuar kontratën me klubin e Manchester United.

Në një kohë kur pritej largimi i tij nga “Djajtë e Kuq”, pasi afrimi i Cristiano Ronaldos verën e shkuar bëri që ai të humbiste rolin e titullarit, Cavani ka zgjedhur të qëndrojë edhe për një vit tjetër në “Old Trafford”.

35-vjeçari nga Uruguai ishte shumë i dëshiruar te klubi brazilian i Botafogo, megjithatë ai zgjodhi të ishte pjesë e United, pavarësisht faktit që pjesën më të madhe të këtij sezoni ka qëndruar në stol.

Lajmin e rinovimit të tij me Manchester United e bënë të ditur mediat britanike, por ato nuk kanë nxjerrë detaje nga marrëveshja e re mes palëve në fjalë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 janar 2023

 - Mbahet dita e dytë e konferencës Ndërkombëtare për Siguri Siguri Kinernetike “Cyber Zero” në të cilën diskutohet sulmet online dhe kërcenimet në sigurinë kibernetike. (Klan Arena, ora 9:00)
    
- Bordi i Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale raporton në Komisionin për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me vendimin për lirimin nga obligimi për rentën minerare për ndërmarrjen “Ferronikeli”. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me përfaqësues të OJQ-së “Zëri i Romëve, Ashkalinjve dhe Egjiptasve”. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)
    
- Ministri i Financave Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, raporton në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere, lidhur me vendimin për rritjen e vlerës së faturave të tatimit në pronë. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 13:30)
    
- Në Akademinë e Kosovës për Siguri Publike (AKSP) mbahet ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 42 të kadetëve të Shërbimit Korrektues të Kosovës (SHKK). Merr pjesë ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu etj. (Ndërtesa e re e Fakultetit të Sigurisë Publike në AKSP, Vushtrri, ora 13:30)
    
- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan do të nderojë me çmimin “Doctor Honoris Causa” anëtarin e Parlamentit Evropian, Lukas Mandl. (Teatri i Qytetit, Gjilan, ora 15:00)