08 Maj 2021

Botëror 2010 biletat blehen nëpër super-markete

Johanesburg, 15 prill - Gjysmë-milion bileta të pa-shitura për Kampionatin botëror në Futboll që prej 11 qershor deri më 11 korrik do të mbahet në Afrikën e Jugut do të shiten nëpër super-markete anembanë shtetit.

Përveç finales e cila do të zhvillohet në stadiumin “Soccer City”, për të gjitha ndeshjet tjera ka ende bileta të pa-shitura, për këtë arsye Federata Ndërkombëtare e Futbollit, përveç shitjeve në internet si dhe shitjeve nëpër banka, ka vendosur që biletat e mbetura ti shesë edhe nëpër super-markete nëpër qytetet ku do të zhvillohet evenimenti më i madh futbollistik.

Sa u përket çmimit, ata ende janë të shtrenjta për banorët lokal. Bileta më e lirë që mund të blihet kushton 20 dollarë amerikan mirëpo ato të fazës finale, varësisht nga vendi prej ku do të ndiqet ndeshja arrijnë shifrën prej 900 dollarëve.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Maj 2021

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me mbrojtësit e viktimave. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon tryezë diskutimi me ç’rast publikon raportin “Realizimi i Planit të Punës së KPK-së dhe PSh-së për vitin 2020”. (Hotel Sirius, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton Propozim-vendimit e Avokatit të Popullit lidhur me zgjedhjen e 5 zëvendësve të Avokatit të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit viziton Qendrën për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve. (Strehimorja, Ulpianë, ora 10:45)
    
- KDI mban konferencë për medie ku do të shpalosën të gjeturat e hulumtimit mbi transparencën e komunave të Kosovës në prokurim publik, për vitin 2020. (Zyret e KDI-së, ora 11:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me Njësitin Kundër Dhunës në Familje-Policia e Kosovës. (Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Kosovës, ora 11:45)
    
- Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, do ta ndajë çmimin “Evropiani i Vitit 2021”, i cili jepet për të gjashtën herë radhazi nga BE-ja. (Shtëpia e Evropës, ora 13:00)