19 Mars 2024

Bayern Munich kurorëzohet kampion i Super Kupës së Gjermanisë

Munich, 1 tetor - Bayern Munich u kurorëzua kampion i Super Kupës së Gjermanisë pas fitores 3-2 kundër rivalëve Borussia Dortmund.

Bayern bëri goditjen e parë në minutën e 18-të në Allianz Arena në Mynih kur mesfushori francez Corentin Tolisso shënoi golin e parë në një kundër-sulm.

Ata dyfishuan epërsinë në minutën e 32-të, kur sulmuesi gjerman Thomas Müller shënoi me kokë për bavarezët.

Julian Brandt nga Borussia Dortmund ngushtoi diferencën në minutën e 39-të, kur mesfushori gjerman mposhti portierin Manuel Neuer me një goditje të fuqishme.

Pjesa e parë u mbyll me epërsi të Bayern me rezultat 2-1.

Borussia Dortmund barazoi rezultatin në minutën e 55-të kur ylli norvegjez Erling Haaland pranoi një pasim të mirë për të përfunduar i vetëm përballë portierit Neuer.

Mirëpo në minutën e 82-të, Bayern shënoi golin e fitores.

Portieri i Dortmundit, Marwin Hitz, devijoi një goditje nga mesfushori gjerman Joshua Kimmich, por topi u kthye te Kimmich i cili goditi rrjetin.

Me këtë, Bayern fitoi 5 trofetë për sezonin 2019-20 duke përfshirë Bundesliga-n gjermane, Kupën e Gjermanisë, Super Kupën e Gjermanisë, UEFA Ligën e Kampionëve dhe Super Kupën e UEFA-s.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

- Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)