31 Janar 2023

Atleti, Muhamet Ramadani shpallet sportisti i vitit 2021 në Mitrovicë

Prishtinë, 1 prill - Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport, ka mbajtur ceremoninë e shpalljes së klubeve sportive dhe sportistit më të mirë për vitin 2021.

Në këtë ceremoni ishin të pranishëm kryetari i komunës, Bedri Hamza, kryesuesja e Kuvendit, Vesa Broja, drejtorë të drejtorive komunale, sportdashës, punëtorë të sportit, si dhe përfaqësuesit e klubeve sportive dhe sportistët që u shpallën më të mirët për vitin 2021.

Në fjalën e tij kryetari i komunës, Bedri Hamza, pasi i përshëndeti të pranishmit, tha se ndihet i privilegjuar që ndodhet në mesin e sportistëve të cilët e kanë ngritur lartë emrin e Mitrovicës, si qytet i kulturës, artit dhe sportit.

Më tutje nga kryetari Hamza është theksuar se është zotuar për përkrahje të sportit dhe ky zotim do të realizohet në përpikëri, ku përkundër vështirësive financiare këtë vit është trefishuar buxheti për Drejtorinë për Kulturë, Rini dhe Sport, ndërsa përpjekjet tona do të vazhdojnë edhe më tutje në përkrahje të sportistëve dhe krijimin e infrastrukturës moderne sportive.

Ndërsa, drejtoresha e DKRS-së, Valdete Idrizi, ka bërë të ditur se do të angazhohet maksimalisht në mbështetje të klubeve sportive, ku prioritet i kësaj drejtorie është që Mitrovica të jetë kryeqytet i sportit në Kosovë.

Juria profesionale, sportist të vitit 2021 shpalli Muhamet Ramadani, atletik në klubin K.A “Mitrovica”, ndërsa çmimin “Lah Nimani”, i është ndarë veteranit dhe futbollistit të mirënjohur, Rexhep Xhaka, ndërsa klubi sportiv i vitit 2021 u shpall klubi i futbollit të femrave “Mitrovica”.

Sportistë më të mirë të vitit, në sporte dhe kategori të ndryshme u shpallën Valdrin Haxhiu, basketbollistë, Aurora Simiqi, volejbolliste, Remzo Mustafiq, boksier, Lirije Peci, atlete, Edis Ahmeti, futbollistë, Ardian Muja, futbollistë, Alma Muzliukaj, basketbolliste, Muharrem Hyseni, xhudistë, Sali Maxhera, hendbollistë, Liridonë Syla, futbolliste.

Gazetar sportiv i vitit u shpall Arsim Maxhera, punëtor sportiv i vitit, Adnan Ademi, KF “Mitrovica” trajner i vitit, Shpetim Idrizi KF “Trepça 89”, ndërsa refer i vitit Arsim Vitaku dhe Erduan Vitaku, hendboll.

Në ceremoni mirënjohje iu ndanë edhe shumë sportistëve aktiv, ish sportistëve dhe punëtorëve sportiv. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 janar 2023

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, kryeministri Albin Kurti dhe zëvendëskryeministrja Donika Gërvalla bëjnë homazhe te shtatorja e heroit Zahir Pajaziti, në 26 vjetorin e rënies së heronjve Zahir Pajaziti, Hakif Zejnullahu dhe Edmond Hoxha. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media, ku do të publikohen rezultatet e Indeksit të Perceptimit te Korrupsionit për vitin 2022. (Zyrat e KDI-së, ora 9:00)

- Komisioni për Legjislacion shqyrton Projektligjin për Byronë Shtetërore për verifikimin dhe konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 10:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtje shqyrton Projektligjin për mbrojtjen e informacionit të klasifikuar. (Kuvendi i Kosovës, salla N204, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N225, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë (QKSS) publikon “Raportin për Vlerësimin Bazë të Dhunës në Baza Gjinore në Kosovë: Perceptimet e Komunitetit dhe Palëve të Interesit”. (Hotel “Sirius”, ora 10:00)

- Gazetarët afganë që kanë mbërritur sonte në Kosovë, Amina Omid, Ahmad Shaker, Nimatullah Gholami dhe Raifullah Nikzad mbajnë konferencë për media. (Zyret e Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, ora 10:30)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton planet e Përformances për vitin 2023, të agjencioneve/rregullatorëve të pavarur, që i raportojnë Komisionit (AKP, ARKEP, ZRRE). (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për performancën financiare dhe operative të ndërmarrjes “Trepça”. Të ftuar janë kryesuesi i Bordit, Bahri Hyseni, dhe kryeshefi Ekzekutiv, Enis Abdurrahmani. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 11:00)

- Përkrahës të Vetëvendosjes protestojnë kundër “imponimit” të Bashkësisë së Komunave Serbe. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal, shqyrton draft-planin e punës së Komisionit, për sesionin pranveror 2023. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 13:00)

- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Pyje. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Fondacioni Jahjaga në bashkëpunim me Zyres Zvicerane për Bashkëpunim në Kosovë ka kënaqësinë të ju ftoj në ceremoninë e diplomimit të programit “Zhvillimi i njohurive mbi qeverisjen lokale". (Kino Armata, ora 14:00)

- Eris Jashari, ish-zyrtar policor në Policinë e Kosovës, i dorëhequr me 4 korrik 2017, tani koordinator në organizatën joqeveritare ktheju tokës tënde KTT, do të futet në grevë urie deri në realizimin e sigurimit shëndetësor dhe jetësor për policinë kërkesë kjo drejtuar Deputetëve të Kuvendit të Kosovës. (Sheshi “Adem Jashari”, te hyrja e pasme e Kuvendit kah rruga UÇK, ora 14:00