07 Shkurt 2023

Anderson rikthehet te Lazio

Lazio, 6 korrik - Pas dy sezonesh me fanellën e West Hamit në Angli dhe një tjetri në huazim te Porto në Portugali, sulmuesi brazilian Felipe Anderson do të rikthehet sërish te Lazio, skuadër në të cilën spikati disa vite më parë.

Marrëveshja për transferimin e 28-vjeçarit te bardhekaltrit është arritur dhe sinjalin e ka dhënë vetë Anderson në rrjetet sociale, ku pa postuar një top të bardhë, një të kaltër dhe një shqiponjë, që është edhe simboli i klubit kryeqytetas.

Për rikthimin e Felipe Anderson në Romë, Lazio do të paguajë vetëm dy milionë euro, ndërsa West Hami do të përfitojë edhe 50% të vlerës së kartonit, në rast të një rishitjeje në të ardhmen të sulmuesit brazilian.

Felipe Anderson është rritur në klubin e Santosit, ku bëri edhe debutimin në futbollin profesionist, ndërsa në periudhën 2013-2018 spikati me fanellën e Lazios në Serinë A, duke shënuar 34 gola në 177 ndeshje.

Verën e 2018-ës sulmuesi u transferua te West Ham për shifrën e 38 milionë eurove, por nuk arriti të përshtatet në futbollin anglez dhe tani do të rikthehet sërish në kryeqytetin italian, ku do të provojë të “rilindë” nën urdhrat e Maurizio Sarrit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 shkurt 2023

 - Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport, shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 10:00)
    
- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, shqyrton Planin e Performancës për vitin 2023, të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)
    
- Kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni, së bashku me përfaqësuesit e grupeve të qytetarëve organizon ceremoninë për nënshkrimin e Agjendës së Kontratës Sociale për Gjilanin, që është zotim i përbashkët nëpërmjet zyrtarëve të Komunës dhe qytetarëve për të përmirësuar komunikimin, bashkëpunimin dhe veprimet kolektive. (Shkolla e Mesme e Muzikës, Gjilan, ora 12:00)
    
- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, raporton në Komisionin për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim. Temë diskutimi është plani Hapësinor i Parkut Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, do të dorëzojë Kallëzim Penal në Prokurorinë Speciale në Prishtinë, për keqpërdorimin e mjeteve të Qeverisë së Kosovës nga ana e Këshillit Kombëtar Shqiptar. (Ndërtesa e Prokurorisë, ora 14:00)  
    
- Një delegacion i ambasadorëve të shteteve të QUINT-it në selinë e OSBE-së në Vjenë të Austrisë, vizitojnë Akademinë e Kosovës për Siguri Publike. I pranishëm do të jetë dhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla. (Akademia për Siguri Publike, Vushtrri, ora 14:25)