18 Qershor 2021

Alves: Maradona urren Messin

Barcelonë, 27 mars - Mbrojtësi i Barcelonës, Dani Alves, ka bërë pohime të jashtëzakonshme në mbrojtje të bashkëlojtarit të tij Lionel Messi duke thënë se Diego Maradona e urren Messin për shkak se atij i rrezikohet statusi i legjendës argjentinase.

Të enjten Maradona tha se padyshim që Messi do të luajë për Argjentinën në Kampionatin Botëror, por se nuk do të mund të bëhej futbollisti më i mirë në histori pa e fituar atë. Maradona shtoi se ai nuk mund t’i sjellë lojtarët e Barcelonës në mënyrë që Messi të ketë sukses.

“Kur keni bërë dhe fituar gjithçka në futboll dhe kur shihni se dikush mund t’iu zëvendësoj, atëherë natyrisht se do të nervozoheni. Messi luan për ekip, jo për vete siç bëri Maradona”, është shprehur Alves.

I pyetur më pas se cilat janë gjasat që Barcelona të përsërisë suksesin e vitit të kaluar, braziliani u përgjigj: “Është një vit i veçantë sepse finalja është në Bernabeu dhe unë dua të jem atje. Ishte zhgënjyese mosparaqitja në finale ndaj Manchester Unitedit, por ajo më jep kurajë për të luajtur në finalen e këtij viti”.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Qershor 2021 - Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të vizitojnë banesat kolektive ku janë përfunduar punimet për renovimin e kulmeve, si dhe ku kanë filluar punimet për lyerjen e korridoreve. (Përballë Qendrës Sportive, ora 10:00)

- Anulohet -  Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë mban tryeza e radhës bashkëbisedim me Ministren e Ekonomisë, Artanë Rizvanolli. (Zyrat e Odës Amerikane në Pejton, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Botërore të Refugjatëve, Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Svecla, shefi i misionit të UNHCR, Erol Arduc, Drejtuesi i sektorit të bashkëpunimit nga Zyra e BE-së, Luigi Brusa, dhe Koordinatorja e OKB-së për Zhvillim, znj. Ulrika Richardsondo të zbulojn pllaken e përurimit të një pjese të sapo renovuar të Qendrës së Azilit, në Vranidoll të komunës së Prishtinës. (Qendra e Mbajtjes në Fshatin Vranidoll, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me nënkryetaren Memnuna Ajdini do të vizitojnë rajonin e Zhupës, ku do të shohin nga afër projektet e realizuara në këtë rajon. (Rajoni i Zhupës, ora 10:30)

- Kolegji Universum organizon një ligjeratë publike me Alain Le Roy - diplomat francez i cili ka qenë Zv. Sekretar i përgjithshëm i OKB-së, udhëheqës i gjitha operacioneve globale paqeruajtëse të OKB-së në botë, Ambasador i Francës dhe shumë poste tjera të rëndësishme. (Hapësirat e kolegjit Universum në kampusin e Lipjanit, ora 11:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton formimin e grupeve punuese për mbikëqyrjen e ligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 13:00)

- Klubi i Basketbollit Sigal Prishtina mban në konferencë për shtyp rreth më të rejave të klubit. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve, ora 14:00)

- Prointegra organizon takim publik ''Kosova në lëvizje - Kontributi i diasporës''. (Online nëpërmjet ZOOM, ora 14:00)