05 Tetor 2022

UNMIK mbështetë sistemin prokurorial të Republikës së Kosovës

Prishtinë, 13 tetor - Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi i shoqëruar nga Kryesuesi i Këshillit Prokurorial të Kosovës, Jetish Maloku, kanë pritur në takim Shefin e Zyrës për Sundim të Ligjit të misionit të kombëve të bashkuara në Kosovë UNMIK, Antero Lopes. 

Gatishmëria e misionit të UNMIK-ut për të mbështetur Prokurorin e Shtetit në fusha të ndryshme ishte në fokus të takimit ndërmjet Kryeprokurorit Lumezi dhe Kryesuesit Maloku me Shefin e Zyrës për Sundim të Ligjit, Antero Lopes.

Kryeprokurori i Shtetit ka adresuar disa nga nevojat që Prokuroria i ka në fushën teknike, digjitale dhe infrastrukturore.

Tutje, Kryeprokurori Lumezi shprehi gatishmërinë institucionale për të thelluar bashkëpunimin me të gjithë mekanizmat që mbështesin punën e institucioneve të drejtësisë në funksion të forcimit të sundimit të ligjit, mbrojtjes së të drejtave të njeriut dhe vlerave vitale të demokracisë.

Në anën tjetër, Shefi i Zyrës për Sundim të Ligjit të misionit të Kombëve të Bashkuara në Kosovë UNMIK, Antero Lopes shprehu interesimin e tij që t’i dëgjojë nevojat institucionale të Prokurorit të Shtetit dhe Këshillit Prokurorial, me ç’rast shprehi gatishmërinë e misionit që përfaqëson për t’i mbështetur të dyja institucionet.

Në fund të takimit, Kryeprokurori i Shtetit dhe Kryesuesi i Këshillit Prokurorial të Kosovës, kanë falënderuar Shefin e Zyrës për Sundim të Ligjit për vizitën dhe interesimin e treguar për të mbështetur sistemin prokurorial të Republikës së Kosovës. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 tetor 2022

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes së Financimit në mes të Republikës së Kosovës përfaqësuar nga Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve dhe Asociacionit Ndërkombëtar për Zhvillim për “Projektin e Reformës së Sistemit të Ndihmës Sociale në Kosovë”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban takohet me Ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Hajrulla Çeku. (Ndërtesa e Ministrisë, ora 10:00)

- Avokati i Popullit organizon dëgjim publik përkitazi me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues në Gjilan. (Salla e Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 10:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban takohet me kryetarin e Komunës së Prishtinës Përparim Rama. (Ndërtesa e Komunës, ora 10:45)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve pret sekretaren e ambasadës së Malit të Zi, Fedisa Dacić ku edhe do të mbahet konferenca për media lidhur me Forumin Ekonomik Ndërkombëtar Ulqini. (Objekti i AKB-së, ora 11:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban takohet me Komitetin Ekzekutiv të Federatës së Futbollit të Kosovës. (Selia e FFK-së, ora 11:30)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton në parim Projektligjin për faljen e masave ndëshkimore të vendosura gjatë periudhës së Pandemisë COVID-19. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:30)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit organizon ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve të aseteve përmes likuidimit nr. SHAL 59. (Hotel Grand, ora 12:30)

- Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Integrime Evropiane. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon mbledhje komemorative për të nderuar jetën dhe veprën e prof. dr. Shqiponja Isufit. (Salla e teatrit të qytetit të Gjilanit, ora 13:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike bën zgjedhjen e eksperteve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 14:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban mban konferencë për media. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 15:00)

- Zhvillohet ndeshja Kosovë - Itali në kuadër të Kualifikimeve e Evropianit U17. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 16:00)