21 Janar 2022

Shërbimi Korrektues i Kosovës shënon njëzetedyvjetorin e themelimit

Prishtinë, 6 dhjetor - Shërbimi Korrektues i Kosovës (SHKK) organizon sot ceremoninë e njëzetedyvjetorit të themelimit.

Në këtë ceremoni do të marrin pjesë, Ministrja e Drejtësisë, znj. Albulena HAXHIU, Zëvendësuesi i Drejtorit të Përgjithshëm të SHKK-së, Ali GASHI, dhe përfaqësues të tjerë të institucioneve vendore dhe ndërkombëtare.

Gjatë ceremonisë, Ministrja Haxhiu dhe zv/i drejtorit të SHKK-së, Gashi, do të ndajnë mirënjohje për zyrtarë korrektues të dalluar dhe për partnerë të SHKK-së.

Shërbimi Korrektues i Kosovës ka filluar punën më 28  nëntor të vitit 1999, fillimisht me hapjen e Qendrës së parë të Paraburgimit në Prizren për të vazhduar pastaj me hapjen e qendrave tjera korrektuese nëpër qendrat më të mëdha të vendit.

SHKK ka trashëguar  një gjendje të infrastrukturës jofunksionale, mirëpo me punë, përkushtim dhe përkrahje është vu në funksion të plotë sistemi i ekzekutimit të dënimeve dhe masës se paraburgimit, ku janë arritur përparime të dukshme si në infrastrukturë ashtu edhe në ngritjen e nivelit të cilësisë së punës.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 janar 2022

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale diskuton për punën e Këshillit për Objektivat e Zhvillimit të Qëndrueshëm. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku me bashkëpunëtorë bën homazhe te varri i Presidentit Historit Ibrahim Rugova, me rastin e 16 vjetorit të vdekjes së tij. (Velani, ora 10:00)

- Për nder të 23 vjetorit të rënies së dëshmorëve të kombit Skender Rexhepi dhe Fitim Duraku Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të bëj homazhe dhe nderime te vendi i rënies. (Fortesë, ora 11:00)

- Lëvizja FOL vazhdon serinë e debateve FOL Hapur me Zëvendës Ministri i Mbrojtjes Shemsi Syla. (Ambientet e Hotel Sirius, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon Akademi përkujtimore për Presidentin Ibrahim Rugova. (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 14:00)