17 Janar 2022

Edhe pse aparaturat e vjetruara Zjarrfikësit ia arrijnë të kontrollojnë zjarret në terren

Mitrovicë, 11 janar - Drejtori për Mbrojtje dhe Shpëtim, Bahtir Maxhuni, ka realizuar një vizitë tek zjarrfikësit, ku është pritur nga komandanti i Njësisë së Zjarrfikësve në Mitrovicë, Tahir Mikullovci.

 Me këtë rast, drejtori i DMSH-së, Maxhuni ka theksuar se është i interesuar që më afër të njohë kushtet që kanë zjarrfikësit në Mitrovicë, për stafin dhe për mjetet me të cilat ata punojnë.

Ndërsa komandanti Mikullovci ka folur për kushtet dhe për angazhimet e Njësitit të cilat siç tha ani pse me një numër të vogël të pjesëtareve dhe aparaturave të vjetruara po ia arrijnë të bëhet kontrollimi i zjarreve në terren.

Ai më tutje ka shtuar se përgjatë vitit 2021 janë realizuar 581 intervenime, prej tyre 456 intervenime në shuarje të zjarrit si dhe janë realizuar 125 intervenime të tjera teknike.

Në fund të këtij takimi të dy palët janë dakorduar për hapat e radhës që do ti ndjekin bashkarishtë, në mënyrë që zjarrfikësit të gëzojnë kushte akoma më të mira.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 janar 2022

-  Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit mban dëgjim publik për Projekt-Kodin e Procedurës Penale dhe projektligjin për bashkëpunim juridik ndërkombëtar në çështjet civile. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën më temë “Shpenzimet e parasë publike në kategorinë e subvencioneve dhe investimeve kapitale gjatë mandatit qeverisës 2018-2021”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan,  do të shënojë Janarin e Përflakur më çrast do të mbahet tribunë e hapur në të cilën do të ketë dy ligjërata "Flakadanët e lirisë" dhe Jusuf Gërvalla - Atdhetari dhe krijuesi. (Amfiteatrin i Universiteti të Gjilanit, ora 11:00)  

- Partia Socialdemokrate do të mbaj konferencë për media lidhur me projektligjin për inspektime të propozuar nga Qeveria e Kosovës. (Zyra e PSD-së, në rrugën Bajram Kelmendi, ora 13:00)

- Në kuadër të manifiestimit 'Flaka e Janarit' mbahet akademie e Flakës 2022. (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)

 

- Në 40 vjetorin e vrasjes së Jusuf e Bardhosh Gërvallës dhe Kadri Zekës, shkëlqesia e Tij, Albin Kurti, Kryeministër i Republikës së Kosovës, organizon Akademinë Përkujtimore në nderim të tre veprimtarëve të shquar të çështjes kombëtare. (Salla e Kuqe, Pallati i Rinisë dhe Sporteve, Prishtinë, ora 17:00)

- Hapet ekspozita kolektive e artit pamor. (Galeria e qytetit të Gjilanit, ora 19:00)