03 Tetor 2022

Arrestohet 1 person i dyshuar për veprën penale “Vrasje në Tentativë”

Pejë,  gusht - Më datë 8 gusht rreth orës 14:40, Policia është informuar për njÑ‘  rrahje nÑ‘ fshatin Shaptej –Deçan.

Policia menjëherë ka dalë në vendngjarje, aty është informuar se dy (2) persona nga i njëjti fshat (tÑ‘ mitur), janë rrahur mes veti, dhe si pasojë e rrahjes njëri Ñ‘shtÑ‘ dërguar nÑ‘ emergjencë për tretman mjekësor.

Sipas viktimÑ‘s deri sa ishte duke qëndruar nÑ‘ njÑ‘ lokal afÑ‘r shtÑ‘pisÑ‘ se tij, i dyshuari ka ardhur dhe fillimisht e ka provokuar e mÑ‘ pas e ka grushtuar dhe ne njÑ‘ moment ka filluar ta godas me mjet tÑ‘ mprehtë (brisk) viktimën.

I dyshuari ёshtё larguar nga vendi i ngjarjёs ne drejtim tё panjohur.

Pas njÑ‘ pune operativo-hetimore, Ñ‘shtÑ‘ arrestuar i dyshuari, i njëjti pas intervistimit me vendim tÑ‘ Prokurorit tÑ‘ shtetit ndalohet pÑ‘r 24 orÑ‘.


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 tetor 2022  - Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit interviston kandidatët për anëtarë të Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione diskuton lidhur me procesin e nxjerrjes së akteve nënligjore, bazuar në Ligjin për Mbrojtjen e Fëmijës me të ftuar, Habit Hajredini - Drejtori i Zyrës për Qeverisje të Mirë, Ahmet Kryeziu - Drejtor i Sawe the Children për Kosovë, dhe Naser Lajqi – përfaqësues i OJQ “Syri i Vizionit”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
 
- Avokati i Popullit organizon dëgjim publik lidhur me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues. (Salla e Kuvendit Komunal në Gjakovë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Perparim Rama përuron hapjen e Sahat Kullës e cila edhe do t'i ndez dritat e Sahat Kullës, duke ndriçuar kështu këtë monument magjepsës të trashëgimisë kulturore në Prishtinë. (Prishtinë, ora 19:00)