31 Korrik 2021

Vdes pacienti i tretë nga virusi A H1N1

Prishtinë, 21 shkurt - Në Klinikën Infektive të QKUK në Prishtinë, ka ndërruar jetë Enver Mazreku 40 vjeçar, profesor i kimisë, drejtor i shkollës fillore në fshatin Opterushë dhe anëtar i Kryesisë së Degës në LDK në Rahovec..
 
I ndjeri ishte prekur nga virusi AH1N1, ku për dy javë qëndroi i shtrirë në QKUK dhe megjithë përpjekjet e mjekëve të Klinikës Infektive, ai vdiç të dielën rreth mesnatës.

I ndjeri Mazreku la pas vetes bashkëshorten dhe tre fëmijë. Ndryshe, ai ishte viktima e tretë e këtij gripi gjatë këtij viti.

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 Korrik 2021

- Qendra për Informim dhe Përmirësim Social në bashkëpunim me Ambasadën Gjermane dhe Komunën e Prishtinës organizon për herë të parë Panairin e Vullnetarëve të Shëndetit Mendor. (Biblioteka Kombëtare “Pjetër Bogdani”, ora 10:00)

- Federat e Futbollit të Kosovës organizon workshop-in rreth sistemit VAR. (Kampi Edukativ Nacional në Hajvali, ora 17:00)