28 Nëntor 2021

Vaksinimi zvogëlon 20 herë rrezikun nga koronavirusi

Prishtinë, 8 shtator - “Erdhëm këtu në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës që t’u falënderohemi për punën, përkushtimin dhe kontributin të gjithë të punësuarve të cilët kanë kaluar mbi 500 ditë, duke u angazhuar në mënyrë të pandalshme dhe të palodhshme në ballafaqimin me pandeminë”, tha Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, gjatë vizitës së tij në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK).

Së bashku me Ministrin e Shëndetësisë, Arben Vitia, kryeministri Kurti u prit nga drejtori i Institutit, Prof.Dr. Naser Ramadani.

Kryeministri Kurti shprehu mirënjohjen dhe falënderimin ndaj të gjithë punonjësve të IKShPK-së, profesionistë në krye të detyrës, për angazhimin vetëmohues, në veçanti në këto javët e fundit kur situata është rënduar për shkak të pasojave të gjera e të mëdha të variantit Delta të virusit.

U vizitua qendra operative dhe hapësirat ku në frigoriferë po mbahen mbi 530 mijë vaksina Pfizer në temperaturë -85 gradë celsius, dhe rreth 20 mijë vaksina Astra Zeneca mes 2-8 gradë celsius.

Profesori Ramadani tha se është trefishuar numri i të shëruarve në krahasim me të infektuarit dhe se shkalla e pozitivitetit po shënon rënie.

Megjithatë shifrat vazhdojnë të jenë të larta, sikurse edhe shkalla e vdekshmërisë, prandaj gjatë vizitës u ritheksua rëndësia e vaksinimit, që e zvogëlon 20 herë rrezikun.

“Nuk ka mbrojtje më të mirë se vaksinimi dhe dilema mes përzgjedhjes së vaksinës nuk është dilemë e shëndetshme meqë të dy vaksinat janë të sigurta”, tha Kryeministri Kurti, duke shtuar se nevojitet bashkëpunim i mëtejmë që bashkërisht të dalim nga  situata e rënduar epidemiologjike.​ 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Nëntor 2021

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule te varrezat e dëshmorëve në Kompleksin Memorial "Adem Jashari". (Prekaz, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt bën nderime tek shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon ngritjen e flamurit kombëtar te Kompleksi memorial në Gradish. (Gradish, ora 9:00 - Kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit”, ora 9:40 - Kulla e Heronjve në Opterushë, ora 10:20)

- Me rastin e Festave të Nëntorit, një grup i të rinjve dhe ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të vendosin një Flamur me imazhet e udhëheqësve të luftës së UCK-së të cilët po mbahen në Hagë. (Rruga "Fehmi Lladrovci", tek rrethi afër hyrjes kryesore të QKUK-së, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt homazhe tek Kompleksi Memorali Adem Jashari. (Prekaz, ora 9:15)

- Me rastin e Festave të Nëntorit Komuna e Skenderajt organiyon maratonën Vrapimi i Nëntorit. (Kompleksi Memorial Adem Jashari në Prekaz, ora 9:30)

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të Shtatorja e Ismail Qemalit. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të shtatorja e Zahir Pajazitit. (Prishtinë, ora 10:20)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bën homazhe  te varrezat e Dëshmorëve. (Rahovec, ora 10:40)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizojnë programin festiv për nder të 28 Nëntorit. (Shkolla e muzikës “Vihuela” në Rahovec, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe te varrezat e dëshmorëve. (Kompleksi i varrezave të dëshmorëve në Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të galerisë së qytetit. (Gjilan, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Teatrit Kombëtar. (Sheshi "Skënderbeu", ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të tregut dhe parkut në Zheger. (Fshati Zhegër, ora 13:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës z. Smajl Latifi në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së organizon turnir në futboll të vogël. (Palestra Sportive “Mizahir Isma”në Rahovec, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt organizon natën finalen e festivalit tradicional Rapsodia Shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv nga ansambli i këngëve dhe valleve për nder të Ditës së Flamurit . (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)