26 Tetor 2021

Turqia ndihmon në renovimin e Klinikës Gjinekologjike QKUK-së

Prishtinë, 21 prill - Ministri i Shëndetësisë i Republikës së Kosovës, Bujar Bukoshi, bashkë me anëtarët e kabinetit të tij, priti sot në takim Ambasadorin e Republikës së Turqisë, Metin Huesrev Uenler, i cili shoqërohej nga shefi i Zyrës së Organizatës qeveritare turke TIKA në Prishtinë, Kursad Mahmat.

Në këtë takim, Ambasadori Uenler i ka shprehur ministrit Bukoshi gatishmërinë e shtetit turk për vazhdimin e bashkëpunimit të mirë midis dy shteteve në fushën e shëndetësisë dhe në realizimin e projektit të TIKA-s për renovimin e Klinikës Gjinekologjike Obstetrike të QKUK-së, pas miratimit të projektit në shtetin turk.

Ministri Bukoshi ka shprehur falënderimin e tij për përkrahjen e shtetit turk për Kosovën si në fushën politike ashtu edhe në atë të shëndetësisë dhe e ka siguruar Ambasadorin se bashkëpunimi në shëndetësi do ta vazhdojë të intensifikohet në të ardhmen.

Republika e Turqisë është një prej shteteve që e ka ndihmuar shumë shëndetësinë kosovare pas luftës dhe me të cilin shtet Republika e Kosovës ka të nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi ndër shtetërore në shëndetësi.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Tetor 2021

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton në parim Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit Nr.04/L-089 për deminimin Humanitar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Lëvizja Studentore për Barazi Studim Kritikë Veprim, mban aksion simbolik. (Para Fakultetit Ekonomik, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton propozim-vendimin e Qeverisë për emërimin e anëtarëve të Këshillit Kombëtar të Shkencës dhe formon grupin punues për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për Inspektoratin e Arsimit në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Bëhet lasnimi i projektit “Përfshirja e grave në tryezën negociuese në Kosovë”, mbështetur nga Bashkimi Evropian. (Shtëpia e Evropës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton vendimin e Qeverisë për aprovimin e rekomandimit të Komisionit Ndërministror për Investime Strategjike për dhënien e statusit Investitor Strategjik për subjektin investues “Kosmonte Foods”, formon grupin e punës për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për Trepçën, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Mbahet simpoziumi shkencor “Muhaxhirët nëpër vite 1877/78 – 2021”. (Instituti Albanologjik, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve të artit pamor për vitin 2020. (Kabineti i Ministrit të Kulturës, Hajrulla Çeku, ora 13:00)

- Fondacioni Jahjaga organizon lansimin e edicionit të tretë të Revistës ZA që prodhohet nga fondacioni me përkrahjen e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunim Ndërkombëtar të Italisë përmes Planit të Tretë Kombëtar të Italisë për Gra, Paqe dhe Siguri. (Libraria Dukagjini në Sheshin “Nënë Tereza”, ora 18:00)