18 Qershor 2021

Telemjekësia, certifikata për ligjëratat e EVP-së në distancë

Prishtinë, 5 korrik - Nesër, në Qendrën e Telemjekësisë së Kosovës (QKT) do të mbahet ceremonia e shpërndarjes së certifikatave për pjesëmarrësit e ligjëratave të programit të Edukimit të Vazhduar Profesional në distancë, të realizuar në Qendrën e Telemjekësisë së Kosovës.

Në këtë ceremoni, virtualisht, përmes video-konferencës së drejtpërdrejtë me Universitetin e Arizonës në Tucson ( Arizona-SHBA) do jetë prezent edhe ideatori dhe promotori i këtij programi, prof. dr. Rifat Latifi, njëherësh edhe Drejtor i Programit të Telemjekësisë së Kosovës.

QTK, në bashkëpunim dhe koordinim të ngushtë me Bordin për EVP, gjatë vitit 2008 dhe 2009 ka startuar dhe përmbyllur me sukses të plotë 2 cikle të ligjëratave në distancë.

Cikli i parë filloi më 20 tetor 2008 me Universitetin e Arizonës në Tucson dhe të gjitha ligjëratat janë transmetuar drejtpërdrejtë në QTK për stafin e QKUK-së dhe për stafin e  gjashtë  qendrave rajonale të Telemjekësisë së Kosovës në Gjakovë, Prizren, Pejë, Gjilan, Mitrovicë dhe Skenderaj.

Ligjëratat kanë qenë nga lëmi të ndryshme si Kirurgjia, Traumatologjia, Emergjenca, Telemjekësia, etj.,  dhe ato kanë qenë inter-aktive, të përcjella me pyetje, përgjigje dhe komente.

Nga koordinatorët e Programit të Telemjekësisë në regjione është kërkuar të mbahet evidenca e saktë e numrit të pjesëmarrësve, ashtu siç kërkohet në udhëzimet nga Ministria e Shëndetësisë në mënyrë që ato pastaj të vlerësohen dhe poentohen me pikë kredituese nga Bordi për EVP.

Duke i parë përfitimet nga kjo mënyre e Edukimit të Vazhduar Profesional, në prill  2009 dhe në koordinim me Bordin e EVP-së, ishte vazhduar me një cikël të ri ligjëratash, të zgjeruara edhe nga lëmi si ORL, Oftalmologjia, Kirurgjia e Fëmijëve, Kirurgji e Përgjithshme, Radiologjia dhe Interno. Shumë shpejt kësaj, pastaj iu kishte bashkëngjitur edhe Qendra për Edukim të Vazhduar në Infermieri.

Ceremonia e shpërndarjes së certifikatave mbahet më 6 korrik 2010 në Qendrën e Telemjekësisë së Kosovës, duke filluar nga ora 15:00.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Qershor 2021 - Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të vizitojnë banesat kolektive ku janë përfunduar punimet për renovimin e kulmeve, si dhe ku kanë filluar punimet për lyerjen e korridoreve. (Përballë Qendrës Sportive, ora 10:00)

- Anulohet -  Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë mban tryeza e radhës bashkëbisedim me Ministren e Ekonomisë, Artanë Rizvanolli. (Zyrat e Odës Amerikane në Pejton, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Botërore të Refugjatëve, Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Svecla, shefi i misionit të UNHCR, Erol Arduc, Drejtuesi i sektorit të bashkëpunimit nga Zyra e BE-së, Luigi Brusa, dhe Koordinatorja e OKB-së për Zhvillim, znj. Ulrika Richardsondo të zbulojn pllaken e përurimit të një pjese të sapo renovuar të Qendrës së Azilit, në Vranidoll të komunës së Prishtinës. (Qendra e Mbajtjes në Fshatin Vranidoll, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me nënkryetaren Memnuna Ajdini do të vizitojnë rajonin e Zhupës, ku do të shohin nga afër projektet e realizuara në këtë rajon. (Rajoni i Zhupës, ora 10:30)

- Kolegji Universum organizon një ligjeratë publike me Alain Le Roy - diplomat francez i cili ka qenë Zv. Sekretar i përgjithshëm i OKB-së, udhëheqës i gjitha operacioneve globale paqeruajtëse të OKB-së në botë, Ambasador i Francës dhe shumë poste tjera të rëndësishme. (Hapësirat e kolegjit Universum në kampusin e Lipjanit, ora 11:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton formimin e grupeve punuese për mbikëqyrjen e ligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 13:00)

- Klubi i Basketbollit Sigal Prishtina mban në konferencë për shtyp rreth më të rejave të klubit. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve, ora 14:00)

- Prointegra organizon takim publik ''Kosova në lëvizje - Kontributi i diasporës''. (Online nëpërmjet ZOOM, ora 14:00)